Szlachetny kamień
Kojarzący się do tej pory z wnętrzami klasycznymi, okazuje się świetnym uzupełnieniem nowoczesnej aranżacji. Jego zróżnicowane odcienie i niepowtarzalny rysunek stanowią wymarzone uzupełnienie dla białych płaszczyzn czy naturalnego drewna. Dobrze współgra z metalem i nowoczesnymi tworzywami, nadając pomieszczeniom reprezentatywnego charakteru. Jest to materiał chętnie stosowany nie tylko na posadzki, ale też do wykańczania fragmentów ścian, podkreślenia strefy telewizyjnej, ozdobienia kominka, nadania łazience czy kuchni eleganckiego wyglądu.
 
Popularny zamiennik
Beton, od kilku lat z powodzeniem zastępujący kamień, pojawia się na podłogach i ścianach, by podkreślić surowy, industrialny klimat. Ulubiony przez minimalistów, sprawdza się też w bardziej rozbudowanych aranżacjach. Uzupełniamy go najczęściej drewnem (najlepiej surowym lub pochodzącym z odzysku), metalowymi dodatkami noszącymi często ślady zużycia, rdzy, motywami geometrycznymi i bielą. Jego chropowata faktura pozwala przełamać spokojne płaszczyzny ścian, dodać im charakteru. Betonowe podłogi są popularne nie tylko w garażach, czy wnętrzach użyteczności publicznej. Coraz częściej trafiają do salonów.
 
Gresowy industrial
Zarówno beton, jak i kamień mają jednak swoje wady. Naturalny kamień nie należy do tanich, jest przy tym podatny na działanie środków chemicznych i zaplamianie, odbarwia się, a pod wpływem zmiennych temperatur może pękać. Architektoniczny beton jest natomiast ciężki, trudny w montażu i bez odpowiedniego zabezpieczenia nie nadaje się do wilgotnych i narażonych na zabrudzenia miejsc. Stosowany na zewnątrz może się kruszyć. Jeśli chcesz uniknąć pracochłonnej pielęgnacji, ale nie zamierzasz rezygnować z ciekawych efektów, jakie oferują kamień i beton, zastąp je dużo tańszymi, lżejszymi i znacznie odporniejszymi na czynniki zewnętrzne płytkami gresowymi Opoczno. Płytki imitujące kamień i beton mają coraz ciekawsze, bogatsze wzornictwo, dopracowaną kolorystykę i fakturę. Dzięki precyzji wykonania trudno je odróżnić od oryginałów. Można je bez obaw zastosować w każdym pomieszczeniu, realizując swoje wnętrzarskie ambicje za rozsądną cenę.

Przeczytaj również:

Jak urządzić małą łazienkę - okiem eksperta

Biel i czerń w mieszkaniu w Barcelonie