BBC publikuje listę #100Women

Akcja #MeToo, zaskakująco wysoki odsetek kobiet w amerykańskim Kongresie czy ostatnie protesty Iranek i Saudyjek przeciwko zakrywaniu ciała to dowód na to, że głos kobiet z roku na rok staje się coraz bardziej znaczący. By to uczcić, BBC opublikowało właśnie doroczną listę #100Women, na której znalazło się 100 najbardziej inspirujących kobiet 2018 roku. Publikacja ma na celu przybliżenie historii niezwykłych kobiet, które wykorzystując swoją pasję - ale również oburzenie czy gniew – dokonują realnych zmian albo stają się pionierkami w jakiejś dziedzinie.

Najbardziej inspirujące kobiety 2018 roku według BBC

W tym roku na liście #100Women zagościły nazwiska z najróżniejszych dziedzin. Są na niej polityczne liderki, przedstawicielki biznesu i sztuki, innowatorki i aktywistki walczące o prawa kobiet. Pochodzą z ponad 60 krajów z całego świata, najmłodsza ma 15 lat, najstarsza – 94. Wśród wyróżnionych nazwisk znalazły się m.in. Frances Arnold, tegoroczna laureatka Nobla w dziedzinie chemii, Isabel Allende, która jest najbardziej poczytną hiszpańskojęzyczną pisarką na świecie, Jameela Jamil - założycielka platformy @i_weigh czy Chelsea Clinton, która w ramach swojej fundacji wspiera przyszłe pokolenie liderek.

Kto jeszcze znalazł się na liście #100Women?

Na liście #100Women opublikowanej przez BBC, zdecydowaną większość stanowią jednak mniej znane postacie. Wśród nich jest na przykład 62-letnia Barbara Burton, która uczy byłe więźniarki umiejętności ułatwiających im start w branży mody, irańska aktywistka Shaparak Shajarizadeh, która publicznie zdjęła nakrycie głowy w proteście przeciwko obowiązku noszenia hidżabu, czy rosyjska modelka Svetlana Alekseeva, której w wyniku pożaru, ogień spalił niemal połowę ciała, jednak mimo to działa na rzecz pozytywnego postrzegania swojego ciała.

#100Women BBC: pierwsza dziesiątka:

  • Abisoye Ajayi-Akinfolarin, 33 – liderka społecznego biznesu z Nigerii, założycielka GirlsCoding, organizacji NGO, która uczy dziewczynki programowania
  • Esraa al-Shafei, 32 – dyrektor operacyjna organizacji non-profit Majal.org z Bahrainu. Założycielka internetowych platform dla mniejszości na Bliskim Wschodzie i w Afryce północnej
  • Svetlana Alekseeva, 18 – rosyjska modelka, która przeżyła pożar. Ogień spalił prawie połowę powierzchni jej ciała. Modelka pracuje z ludźmi, którzy mają blizny i działa na rzecz pozytywnego postrzegania ciała
  • Lizt Alfonso, 51 – reżyserka i choreografka z Kuby. Stworzyła znaną na całym świecie formację taneczną, która ma na koncie setki występów w różnych krajach
  • Nimco Ali, 35 – pisarka i aktywistka z Somalii. Działa przeciwko rytualnemu okaleczaniu żeńskich narządów płciowych (FGM)
  • Isabel Allende, 76 – urodzona w Peru pisarka, która jest najbardziej poczytną autorką piszącą w języku hiszpańskim
  • Boushra Yahya Almutawakel, 49 – artytska, fotografka i aktywistka z Jemenu. Jest pierwszą jemeńską fotografką, której prace pojawiły się w międzynarodowych publikacjach i zostały zakupione przez British Museum.
  • Alina Anisimova, 19 – programistka z Kirgistanu, prowadzi szkołę kosmiczną, której celem jest wysłanie pierwszej kirgijskiej satelity w kosmos.
  • Frances Arnold, 62 – profesor inżynierii chemicznej, bioinżynierii i biochemii, laureatka tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
  • Uma Devi Badi, 54 – pochodzi ze społeczności Badi w Nepalu, która uchodzi za „nieistniejącą”. Większość członków społeczności nie ma możliwości uzyskania dokumentów tożsamości, co skazuje kobiety z tej społeczności na prostytucję. Uma walczy o prawa kobiet z Badi.