Barszcz Sosnowskiego: tragedia z udziałem dziecka w parku

Barszcz Sosnowskiego znowu zbiera swoje żniwo. Jak co roku ta trująca roślina jest przyczyną wielu poparzeń. Niejednokrotnie w naszym serwisie opisywałyśmy historie dzieci poparzonych barszczem Sosnowskiego. Tym razem opisujemy przypadek dwuletniej dziewczynki, która w parku poparzyła się barszczem Sosnowskiego. Jak doszło do tragedii?

Jak relacjonuje ojciec dziewczynki dla brytyjskiej gazety "Metro", dwuletnia Ella bawiła się w jednym z parków w Heartpool w Anglii. Początkowo nic nie wskazywało niebezpieczeństwa. Dopiero następnego dnia rodzice zauważyli wielkie pęcherze na dłoniach córki.

Rano pojawił się pierwszy pęcherz, potem drugi, potem trzeci, a potem czwarty i po prostu to trwało dalej. To było przerażające. Ella płakała z bólu. Nigdy nie widziałem dziecka tak mocno poparzonego - mówił ojciec Elli w rozmowie z "Metro".

Rodzice natychmiast zabrali dziewczynkę do szpitala. Lekarze od razu udzielili dziecku pomocy. Musieli ponacinać pęcherze i zdjąć martwy naskórek z dłoni. 

Rodzice są przekonani, że przyczyną poparzeń był rosnący w parku barszcz Sosnowskiego. 

Relacja ojca dwuletniej Elli powinna być przestrogą dla wszystkich. Opiekunowie zwłaszcza w sezonie kwitnięcia barszczu Sosnowskiego powinni zwracać szczególną uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą ta trująca roślina.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, że roślina z białymi kwiatostanami może być tak niebezpieczna. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego często jest mylony z koprem lub arcydzięglem. Jednak jak się bliżej przyjrzymy tym roślinom, to jest od nich większy i bardziej masywny. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Zobacz także:

  • Wysokość – od jednego do pięciu metrów. Uważa się, że barszcz Sosnowskiego jest największą rośliną zielną na świecie.
  • Kwiaty – od kilku do kilkunastu kwiatostanów złożonych z białych drobnych kwiatów zebranych w baldachy; przypominają kwiaty kopru, ale są od nich dużo większe. Ich średnica może sięgać 75 cm. Wydzielają zapach kumaryny.
  • Liście – bardzo duże o krótkich ząbkach wzdłuż brzegów. Dorastają nawet do dwóch metrów długości.
  • Łodyga – gruba, silnie bruzdowana, okrągła, u podstawy może mieć nawet 10-12 cm grubości. Łodyga barszczu Sosnowskiego jest w środku pusta i rozgałęzia się u góry, a u jej podstawy widać fioletowawe przebarwienia.
  • Owoce – przypominają nasiona kopru, ale są dużo większe, do jednego centymetra długości.
  • Korzeń – gruby, rozgałęziający się, może sięgać nawet do dwóch metrów w głąb ziemi.

Barszcz Sosnowskiego rośnie na terenie całej Polski. Najczęściej występuje na nieużytkach, polach uprawnych, łąkach, na brzegach jezior, rzek, w dzikich parkach, w lasach, wzdłuż dróg. Jeśli chcecie dokładnie sprawdzić występowanie barszczu Sosnowskiego, warto zajrzeć na stronę poświęconą tej trującej roślinie - barszcz.edu.pl. Znajdziecie tam szczegółowe mapy z obszarami, na których występuje barszcz Sosnowskiego.