Bakuchiol to ekstrakt z liści i nasion roślin Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens, które rosną one w Azji, Afryce oraz Europie Środkowej i są stosowane między innymi w ajurwedyjskich i chińskich praktykach, by uzdrowić i ukoić skórę.

Bakuchiol – korzyści dla skóry

Według badań opublikowanych w czasopiśmie “The British Journal of Dermatology” bakuchiol jest nie tylko tak skuteczny, jak retinol w zwalczaniu drobnych linii, zmarszczek i nierównomiernego kolorytu skóry, ale również mniej podrażnia skórę. Działa podobnie jak retinol – tworzy w komórkach kilka rodzajów kolagenu, które są kluczowe dla zdrowego wyglądu skóry i zapobiegają starzeniu się, nie zmniejszając jednak wielkości gruczołów łojowych, co oznacza brak uporczywej suchości i podrażnień. Ponadto, w przeciwieństwie do retinolu, który może uczynić skórę bardziej wrażliwą na słońce (zawsze pamiętaj o noszeniu SPF w ciągu dnia), bakuchiol pomaga zmniejszyć wrażliwość skóry na szkodliwe promienie słoneczne.

Badania potwierdziły, że bakuchiol jest doskonałą alternatywą dla retinolu – po 12 tygodniach leczenia zaobserwowano znaczną poprawę linii i zmarszczek, pigmentacji, elastyczności, jędrności i ogólnego zmniejszenia uszkodzeń skóry, bez efektów ubocznych, które pojawiają się przy terapii retinolem. 

Lista wszystkich korzyści wynikających ze stosowania kosmetyków na bazie bakuchiolu jest naprawdę zachęcająca:

  • Wyrównuje koloryt skóry – bakuchiol głęboko penetruje skórę, pomagając zmniejszyć pojawianie się ciemnych plam lub przebarwień.

  • Zmniejsza widoczność cienkich linii – podobnie jak retinol, bakuchiol mobilizuje komórki do wytwarzania kolagenu, lekko “wypełniając” skórę i zmniejszając tym samym widoczność linii i zmarszczek.

  • Nie powoduje suchości i podrażnień – podczas gdy retinol i inne składniki pielęgnacyjne mogą wysuszać skórę lub powodować podrażnienia, bakuchiol jest delikatniejszy i nie powoduje żadnych podrażnień.

  • Skutecznie zwalcza trądzik – bakuchiol przyspiesza regenerację komórek skóry, wysyłając do nich sygnały, że nadszedł czas na zwiększenie produkcji kolagenu i rotacji komórek. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

  • Pomaga ukoić i wyleczyć skórę – poprzez promowanie rotacji komórek i zdrowej regeneracji komórek, bakuchiol pomaga ukoić i uzdrowić skórę od wewnątrz.

  • Jest bezpieczny i odpowiedni dla wszystkich typów skóry – kosmetyki na bazie tego składnika można stosować codziennie (nawet dwa razy dziennie) i w przypadku każdego typu skóry.

Skutki uboczne bakuchiolu

Według kosmetologów bakuchiol nie wykazuje żadnych niepożądanych lub negatywnych skutków ubocznych i – w przeciwieństwie do retinolu – jest bezpieczny dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. 

Można również stosować go w połączeniu z innymi składnikami, czego nie można powiedzieć o retinolu, którego nie można stosować m.in. z substancjami złuszczającymi, ponieważ może się to skończyć poważnymi podrażnieniami skóry. W przypadku bakuchiolu zaś nic takiego nam nie grozi.