Macierzyństwo wciąż pozostaje w ramach społecznego niedocenienia i braku odpowiedniego szacunku. Niektórym wydaje się, że opieka nad dzieckiem nie zasługuje na miano jakiejkolwiek pracy. Matki na całym świecie nieustannie są zmuszone do walki o należyty szacunek do wyrzeczeń i poświęceń, których wymaga od nich ukochane macierzyństwo. Ostatnie badania naukowców mogą otworzyć nam oczy na to, ile godzin w rzeczywistości pracuje statystyczna mama. Liczba jest równa 2,5 etatu!

Badania naukowców potwierdzają – mamy pracują równo 2,5 etatu

W 2011 roku firma Welch przeprowadziła badanie dotyczące tego, ile czasu musi poświęcić potencjalna matka podczas opieki nad domem i dziećmi. W doświadczeniu wzięły udział kobiety, które mają pod swoimi skrzydłami dzieci od 5 do 12 lat. Potomstwo w tym wieku wymaga szczególnej uwagi i wiąże się z szeregiem codziennych obowiązków. Na lodówce lista zadań na dziś – pranie, odkurzanie, wspólne odrabianie lekcji, obiad, dentysta, podwieczorek, całus na dobranoc ... - a na jej końcu wielki znak nieskończoności. Badania potwierdziły, że statystyczna mama pracuje przy dziecku 98 godzin. Ta liczba jest równa dokładnie 2,5 etatu. Wydawać by się mogło, że to wystarczający obraz rzeczywistej sytuacji – ale czy dla wszystkich?

Zobacz też: Oto najlepsze zdjęcia porodowe roku: Zwycięska fotografia może Was zaskoczyć 

Co w dobie pandemii znaczy „być pracującą matką”? Te zdjęcia pokazują całą prawdę!

Jak mamy radzą sobie ze zmęczeniem?

Jak kobiety radzą sobie z takim nawałem obowiązków? Często z wielkim trudem. Jak same mówią, bywa że jedynym ratunkiem jest dla nich duża ilość kofeiny, niewielkie drzemki i chlust zimnej wody. Rzadko mają czas dla siebie, a kiedy jakimś cudem uda im się wygospodarować odrobinę prywatności, jedyne na co mają ochotę to sen. Badania wskazują, że ilość wolnego czasu mam w ciągu dnia wynosi niewiele ponad godzinę dziennie

Te zatrważające wyniki mogą niektórym otworzyć oczy na prawdę - matki są w stanie dla swoich dzieci poświęcić wszystko. Ich obowiązkami kieruje miłość, a jedyne czego oczekują w zamian to szacunek społeczeństwa. Oczy zostały otwarte, co z tym zrobimy?

Zobacz też: Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży: już nie "przywiążą" cię do łóżka dla twojego dobra 

Hanna Lis wspomina chwilę grozy. Mogła stracić córkę. "Lekarze mówili, że już po ciąży"