Badania lekarskie, gdy masz 20+

Już w tym wieku warto pomyśleć o swoim zdrowiu i wykonać część badań lekarskich profilaktycznie.

Cytologia

Dobrym pomysłem jest robienie sobie takiego „prezentu” na każde urodziny. Wykonujemy ją raz na dwa lata do 30. roku życia, potem raz w roku, także po menopauzie. Cytologia wykrywa infekcje, ale jest też najprostszą profi laktyką nowotworów kobiecych, np. raka szyjki macicy.

Poziom prolaktyny

Nadmiar prolaktyny jest wykrywany coraz częściej u młodych kobiet. Bywa przyczyną zaburzeń miesiączkowania i może powodować problemy z zajściem w ciążę. Do nadwyżki prolaktyny prowadzi zwykle przewlekły stres, a objawem są bolesne lub tkliwe piersi.

USG dopochwowe

USG dopochwowe warto zacząć robić po 25. urodzinach i powtarzać raz w roku. Pozwala wykryć torbiele i guzy na jajnikach oraz mięśniaki macicy. Usg. pomaga wychwycić np. nowotwór we wczesnym stadium, co daje szansę na wyleczenie. Dzięki niemu można też wcześnie zacząć leczenie, np. mięśniaków, co umożliwia macierzyństwo.

Naucz się samodzielnie badać piersi

Po dwudziestych urodzinach trzeba zacząć je kontrolować. Samobadanie należy robić co miesiąc, dwa-trzy dni po menstruacji, a o instrukcję warto poprosić lekarza. Zaniepokoić powinny wszelkie zgrubienia w piersiach, zmiany na skórze, np. wciągnięcie czy skórka pomarańczowa, ale też wyciek z brodawki. To może być objaw nowotworu.

Badania lekarskie, gdy masz 30+

Stres, jedzenie w pośpiechu źle wpływają na krążenie. Teraz ważna jest też profilaktyka antynowotworowa.

USG piersi

Pozwala na wczesnym etapie wykryć niepokojące zmiany w piersiach. A to daje niemal stuprocentową szansę wyleczenia. Usg. sprawdza się szczególnie u młodych kobiet, bo tkanka gruczołowa ich piersi jest bardzo gęsta. Na badanie należy zgłaszać się w pierwszej połowie cyklu. Warto robić je raz w roku.

Badanie poziomu cukru i cholesterlu

Systematycznie wykonywane pozwalają chronić układ krążenia i pomagają uniknąć insulinooporności, która prowadzi do cukrzycy. Na tę chorobę zapada coraz więcej młodych osób. Warto regularnie sprawdzać poziom cholesterolu i cukru już po 30. urodzinach, bo stres, papierosy, szybki tryb życia i nie najzdrowsza dieta mogą być przyczyną zawału czy udaru mózgu. Powody do niepokoju to: cholesterol całkowity wyższy niż 200 mg/dl, a cukier na czczo powyżej 126 mg/dl.

Rentgen płuc

Warto je robić co trzy lata, ale gdy palisz papierosy, zgłaszaj się na prześwietlenie klatki piersiowej raz w roku. To badanie jest też konieczne, gdy masz przewlekły kaszel i duszności. Dzięki niemu można stwierdzić, czy w płucach nie ma zmian.

Zwróć uwagę na pękające naczynka

Jeśli masz skłonności do pękających naczynek,palisz papierosy, stosujesz pigułki, a mama lub babcia miały żylaki, czas na usg. dopplerowskie. To badanie ocenia kondycję żył i sprawdza krążenie krwi w nogach.

Badania lekarskie, gdy masz 40+

W organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Z tym wiążą się nowe zagrożenia zdrowotne.

USG brzucha

Po czterdziestych urodzinach koniecznie trzeba skontrolować stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki. Podstawowym badaniem, które pokazuje ich kondycję, jest usg. brzucha. Warto je wykonywać regularnie, najlepiej raz w roku, bo pomaga wykryć np. kamienie w pęcherzyku czy choroby nerek.

Mammografia

W tym wieku tkanka gruczołowa w piersiach zmniejsza się, a zastępuje ją tkanka tłuszczowa. Dlatego czas na pierwszą mammografi ę, która daje teraz lepszy obraz zmian niż usg.

Kolonoskopia

Można ją zrobić w całkowitym znieczuleniu.Jest konieczna, bo wykrywa hemoroidy, polipy i zmiany nowotworowe, które można usunąć w trakcie badania. Osoby, u których nie można wykonać kolonoskopii, ze względu np. na zrosty w jelitach, mogą mieć wykonaną nieinwazyjną kolonografię.

Idź do okulisty

Nawet jeśli nigdy nie miałaś kłopotów ze wzrokiem, bo teraz pojawia się tzw. starczowzroczność. Zrób też badanie w kierunku jaskry, bo jej ryzyko rośnie z wiekiem.

Badania lekarskie, gdy masz 50+

Dzisiejsza pięćdziesiątka to dawna czterdziestka. Jesteś pełna sił, ale badaj się, by zachować tę energię na długo.

Kontrola wzroku

To ważne, bo wtedy mogą się pojawiać zmiany związane z jaskrą, zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Należy też kontrolować ciśnienie w oku, bo podwyższone bywa objawem np. cukrzycy czy miażdżycy.

Analiza słuchu

Warto zrobić badanie audiometryczne, bo z wiekiem pogarsza się atkże słuch. Bardziej narażone na takie kłopoty są osoby z podwyższonym ciśnieniem i poziomem cholesterolu. Należy się przebadać, gdy pogłaśniamy telewizor czy pojawiają się szumy uszne.

Densytometria

To obowiązkowe badanie po menopauzie/ S[rawdza "zawartość kości w kości". Gdy badanie wykaże ubytki, należy przyjmować preparaty z wapniem i witaminą D, które wzmacniają kości. Kobiety, które palą i są szczupłe, powinny zrobić densytometrię wcześniej.

Odwiedzaj regularnie dentystę

Zmiany hormonalne związane z przekwitaniem mogą niekorzystnie odbić się na dziąsłach i zębach. Po pięćdziesiątce zwiększa się ryzyko paradontozy, a zęby słabną z wiekiem i są podatniejsze na próchnicę.