O czym jest film "Azyl"?

Film "Azyl" to historia oparta na faktach. Antonina i Jan Żabińscy byli zoologami i przed wojną opiekowali się warszawskim zoo. Gdy rozpętała się wojenna zawierucha, w zoo zostały tylko najmniej cenne zwierzęta, a Żabińscy zaczęli współpracować z Niemcami. To jednak była jedynie przykrywka - tak naprawdę para zoologów, ryzykując życiem, stworzyła w swojej willi azyl dla prześladowanych Żydów, którzy w piwnicach posiadłości czekali na aryjskie papiery. Niesamowita, dynamiczna historia, w której Polacy zostali przedstawieni wyjątkowo korzystnie: wykształceni, otwarci, bohaterscy, bez cienia antysemityzmu czy zaściankowości. To produkcja hollywoodzka, trochę wyidealizowana, ale wcale nie tak przewidywalna, jakby się mogło wydawać.

Film "Azyl" ma bardzo dobre recenzje, w jego promocję zaangażował się m.in. Ray Allen, były gwiazdor NBA, członek amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. W rozmowie z "Gazetą Polską" powiedział:

Odwiedziłem zoo i spotkałem się z Mosze Tiroshem, który był jednym z dzieciaków ukrywanych w ogrodzie. To doświadczenie wprost nie z tego świata – poznać Mosze i z pierwszej ręki usłyszeć przeżycia dziecka zamkniętego w piwnicy, a potem zobaczyć film w kinie

Dlaczego we Francji bojkotują "Azyl"?

Jednak na zachodzie atmosfera wokół filmu "Azyl" nie jest sprzyjająca. We Francji wszystkie sieci dystrybucyjne odmówiły wyświetlania filmu! - podał Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Jego zdaniem to decyzja polityczna, efekt antypolskich stereotypów, które zatruwają relacje polsko-francuskie.

"Azyl" można oglądać w kinach w Polsce od marca. Odtwórcy głównych ról to same gwiazdy nominowane do najbardziej prestiżowych nagród: Jessica Chastain, Daniel Bruhl, Johan Heldenbergh. Film wyreżyserowała Niki Caro.