Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy kosmiczny spacer zespołu składającego się wyłącznie z kobiet. Do tej pory w otwartą przestrzeń kosmiczną wyszło ponad 200 mężczyzn i zaledwie 15 kobiet.

Christina Koch i Jessica Meir kim są?

Astronautki Christina Koch i Jessica Meir jako pierwsze kobiety w historii wzięły udział w samodzielnym spacerze kosmicznym. Z całej wyprawy powstał prawie ośmiogodzinny, niezwykły film, przypominający kadry z hollywoodzkich "Ad Astra" czy "Grawitacja" Alfonso Cuarona. A Christina Koch i Jessica Meier zostały oficjalnie pierwszymi kobietami, które razem weszły w przestrzeń kosmiczną, bez towarzystwa mężczyzn astronautów.

Dzień kosmicznego spaceru był więc dniem historycznym dla NASA. Zadaniem obu pań miała być wymiana jednostki sterującej procesem lądowania i rozładowywania zasilających stację baterii litowo-jonowych, które gromadzą energię z paneli słonecznych. Pierwsza wyprawa Koch i Meir miała się odbyć jeszcze w marcu, ale zabrakło wtedy dla kobiet dwóch odpowiednio przygotowanych rozmiarowo kombinezonów. Dla Christiny Koch było to już czwarte wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną, Jessica Meir debiutowała. Meir jest 15. kobietą, która wyszła w kosmos.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oficjalnie zapowiedziała już udział kobiet w planach powrotu na Księżyc. Astronautka ma być w załodze, która w ramach programu Artemida ma tam lądować w 2024 roku. 

W przeszłości kobiety nie zawsze były brane pod uwagę. To wspaniałe móc przyczyniać się do realizacji programu kosmicznego, kiedy wszelki wkład jest już akceptowany, kiedy każdy może otrzymać swoje zadanie. To może zwiększyć nasze szanse na sukces. Bardzo wielu ludzi czerpie motywację z inspirujących historii osób podobnych do nich, a ja myślę, że mamy tu do opowiedzenie ważną historię., komentowała  historyczny spacer Christina Koch.

Brawo, wspaniałe newsy!