Aromaterapia – na czym to polega?

Aromaterapia to znana od tysięcy lat metoda łagodzenia problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym przy pomocy leczniczych olejków. Ceniono ją już w Mezopotamii, starożytnym Egipcie i Grecji. Skuteczność aromaterapii nie jest jedynie legendą. Pozytywne skutki wdychania olejków eterycznych udowodniły liczne badania naukowe. Na przykład uspokajające działanie olejku lawendowego zauważono nawet na zapisie fal EKG.

Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin na kilka różnych sposobów. Może to być na destylacja z parą wodną, ekstrakcja czy wytłaczania na zimno. Każda z tych metod wymaga użycia dużych ilości materiału, dlatego dobre olejki do aromaterapii po prostu nie mogą być tanie. Wybierając idealny dla siebie zwróć uwagę na to, by pochodził od sprawdzonego producenta.

Aromaterapia: olejek różany na zespół napięcia miesiączkowego (PMS)

Olejek różany jest jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najcenniejszych olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Świetnie sprawdza się do walki ze rozdrażnieniem, bezsennością i innymi problemami natury emocjonalnej, które dręczą nas przed miesiączką. Przypisuje mu się nie tylko poprawianie nastroju, ale też wzmacnianie poczucia własnej wartości. Polecamy wlanie 3-5 kropli olejku różanego rozcieńczonych w 2 łyżkach wody do dyfuzora do olejków. Przyjemny różany zapach ukoi twoje ciało i umysł.

Aromaterapia: olejek eukaliptusowy na chore drogi oddechowe

Olejek eukaliptusowy jest w aromaterapii stosowany przede wszystkim do leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Świetnie sprawdzi się do inhalacji na przeziębienie. Wystarczy, że do miski z ciepła wodą dodasz kilka kropel olejku eukaliptusowego, a następnie przykryjesz głowę ręcznikiem i pochylisz się nad parującą miksturą. Powoli wdychaj i wydychaj powietrze przez 5-10 minut. Kurację powtarzaj maksymalnie 3 razy dziennie. Innym sposobem na wykorzystanie olejku eukaliptusowego jest dodanie go do gorącej kąpieli. Wtedy zadziała nie tylko na zatkany nos, ale także skórę. Nie przesadzaj jednak z jego ilością i nie mocz się zbyt długo, bo może wywołać podrażnienia.

Aromaterapia: olejek lawendowy na stres i przemęczenie

Olejek lawendowy to prawdziwa gwiazda aromaterapii. Słynie ze swoich właściwości wyciszających. Działa na nasz układ limbiczny, czyli struktury w mózgu odpowiadające za emocje, zapamiętywanie oraz wewnętrzną motywację. Skutecznie łagodzi rozkołatane nerwy oraz pomaga w zasypianiu – jest więc idealny do stosowania przed snem. Olejek lawendowy można stosować na wiele sposobów: do kąpieli (kilkanaście kropel), do dyfuzora do olejków (kilka kropel) czy do masażu.

Aromaterapia: olejek rozmarynowy na brak siły do życia

Olejek rozmarynowy to najmniej znany olejek eteryczny z naszej listy. Zupełnie niesłusznie. W aromaterapii jest wykorzystywany do łagodzenia stanów wyczerpania zarówno sił fizycznych, jak i psychicznych. Działa pobudzająco, dlatego poleca się go w przypadku przewlekłej apatii i zmęczenia. Pobudza mózg do pracy, dzięki czemu ułatwia myślenie i koncentrację. Stosowany jako olejek do masażu przynosi ulgę przetrenowanym mięśniom. Tak jak pozostałe olejki eteryczne – olejek rozmarynowy możesz dodać też do kąpieli lub wlać kilka kropli do dyfuzora do olejków.

Dyfuzor do olejków – jaki wybrać?

Dyfuzor do olejków jest znacznie lepszym wyborem niż tradycyjny kominek do aromaterapii. Dlaczego? W kominku olejek eteryczny jest zbyt mocno podgrzewany, przez co może tracić swoje prozdrowotne właściwości, a nawet stawać się szkodliwy. Olbrzymimi plusami dyfuzora do olejków jest też ich trwałość (kupujmy je na lata) oraz piękny wygląd. Poniżej kilka dyfuzorów, które zachwyciły nas swoim designem.