Ciąża bez kłopotów

Bardzo ważne, abyś szczególnie na samym początku ciąży łykała kwas foliowy (np. Folik). Zapobiega on powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci (np. przepukliny oponowordzeniowej, wodogłowia), a także niedokrwistości. Na pewno przydadzą ci się także specyfi ki z witaminami. Zdaj się na lekarza, który po rozmowie z tobą, badaniu i przejrzeniu wyników testów laboratoryjnych podpowie, jakie preparaty warto zażywać. Sięgaj po leki przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. Prenatal, Feminatal, Materna. Zażywaj je zgodnie z dołączoną ulotką. Pamiętaj, że ich nadmiar może być szkodliwy, zwłaszcza gdy przesadzisz z witaminami: A, D, E lub K. Jeśli po zażyciu preparatu pojawiają się nudności, zmień go na inny. Być może nie tolerujesz któregoś z zawartych w nim składników. W razie anemii ginekolog zleci ci zażywanie żelaza (np. Tardyferonu, Sorbiferu, Hemoferu).

TO WARTO MIEĆ

1 Hedelix, syrop na kaszel, cena: ok. 12 zł.
2 Folik, kwas foliowy, cena: ok. 6 zł.
3 Marimer, roztwór soli morskiej, cena: ok. 20 zł.
4 No-Spa, środek rozkurczowy, cena: ok. 6 zł.
5 Prenatal, witaminy, cena: ok. 34 zł. 

Gdy dopadnie cię choroba

Do apteczki możesz włożyć kilka specyfików na przeziębienie. Na katar przyda się sól fizjologiczna lub morska (np. Sterimar, Marimar), a na ból gardła - napar z szałwii lub rumianku, którym możesz płukać gardło. W apteczce powinno się znaleźć miejsce na leki z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol, Efferalgan). Mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Leki z witaminą C i rutyną (np. Rutinoscorbin) pomogą zmobilizować układ immunologiczny do walki z przeziębieniem, a dodatkowo uszczelnią naczynka. Na wypadek kaszlu możesz wsunąć do apteczki np. syrop z cebuli lub homeopatyczny preparat Stodal. Zmorą ciężarnych bywają zaparcia. Gdy jedzenie suszonych śliwek i otrąb nie pomaga, na toaletowe kłopoty jak znalazł będą czopki glicerynowe. Uwaga! Zapomnij o środkach na przeczyszczenie, herbatkach odchudzających. One w skrajnych przypadkach mogą spowodować nawet poronienie! Na wypadek infekcji układu moczowego warto mieć sok z żurawiny, lekarz może zalecić Furagin lub ziołowy Urosept. Natomiast gdy dokucza ci pieczenie w intymnym miejscu, zanim poradzisz się lekarza, możesz sięgnąć po globulki z pałeczkami kwasu mlekowego (np. Lactovaginal). Na wypadek przedwczesnych skurczów warto mieć pod ręką No-Spę, aby zażyć ten rozkurczowy lek w drodze do szpitala. Na stres - dobra jest melisa. Gdy masz wysokie ciśnienie lub cukier nie sięgaj po leki, tylko idź do ginekologa.

CZY WIESZ, ŻE...

  • Ok. 80% leków nie należy stosować w ciąży.
  • Zioła to tylko z pozoru niegroźne naturalne leki. Niektóre z nich mogą zaszkodzić dziecku.
  • Gdy jesteś w ciąży, nie lecz się na własną rękę antybiotykami, lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi (z wyjątkiem paracetamolu), aspiryną, witaminą A, środkami na kaszel, hormonalnymi, "na tarczycę", poprawiającymi odporność.

ZANIM SIĘGNIESZ PO JAKIŚ LEK, NA WSZELKI WYPADEK SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM: GINEKOLOGIEM, INTERNISTĄ LUB RODZINNYM.