Liczenie kalorii: na czym polega?

Kalorie znajdujące się w danym produkcie występują na opakowaniach wszystkich produktów spożywczych w sklepach. Każdy produkt przeznaczony do spożycia składa się z określonej liczby kalorii, które niejednej kobiecie spędzają sen z powiek. Na czym więc polega liczenie kalorii i czy faktycznie jest przydatne?

Aby prawidłowo obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, kluczem do sukcesu jest dokładny kalkulator kalorii, który wyliczy nasze zapotrzebowanie na podstawie wielu zmiennych. Istotny jest tutaj wiek, wzrost oraz waga, ale także inne, bardziej szczegółowe informacje jak typ budowy ciała, aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz liczba i intensywność treningów w ciągu tygodnia. Tylko te wyczerpujące informacje pozwolą prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla naszego organizmu.

Po wpisaniu wszystkich informacji kalkulator pokaże ci twoje CPM (Całkowitą przemianę materii), inaczej nazywane TDEE od angielskiego Total Daily Energy Expenditure. Jest to liczba kalorii, jaką musisz spożyć w ciągu dnia, aby utrzymać swoją masę ciała.

Jeżeli chcesz przytyć i wejść na tzw. masę, jedyne co musisz zrobić to dodać do twojego CPM od +300 do maksymalnie +500 kalorii. Dzięki temu dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii, aby budować masę mięśniową.

Jeżeli twoim celem jest zrzucenie paru kilogramów, powinnaś przejść na tzw. redukcję, czyli zmniejszyć twoje CPM o -300 do maksymalnie -500 kalorii. Taka liczba kalorii w ciągu dnia pozwoli Ci na stopniowe wrzucanie wagi w zdrowym tempie, bez ryzyka efektu jojo.

Niezwykle istotnym skrótem jest także PPM lub z angielskiego BMR. Podstawowa przemiana materii to minimalna ilość kalorii, jaka jest potrzeba naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i zachowaniu podstawowych funkcji życiowych. Innymi słowami, to absolutnie minimalna liczba kalorii, jaką musimy spożyć w ciągu dnia. Nie możemy schodzić poniżej wartości PPM, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w przeciwnym wypadku narażamy się na problemy zdrowotne i powikłania.

Jeśli wiesz już, jaki jest twój cel na najbliższe miesiące oraz liczba kalorii do spożycia, pomocna okazać się może aplikacja do liczenia kalorii.

Zobacz także:

Aplikacja do liczenia kalorii: jakie powinna mieć funkcje?

Warto zwrócić uwagę, że kalorie to nie wszystko. Produkty spożywcze składają się z trzech makroelementów - białek, tłuszczy, oraz węglowodanów. Liczba kalorii w danym składniku spożywczym wynika z ilości szczególnych makroelementów w pożywieniu:

1 g białka zawiera to 4 kalorie

1 g węglowodanów to 4 kalorie

1 g tłuszczy to 9 kalorii

To właśnie te liczby składają się na kaloryczność poszczególnych posiłków.

Jak widać, 1 g białka oraz 1 g węglowodanów mają ponad dwukrotnie mniejszą kaloryczność niż 1 g tłuszczu. Dzięki tym informacjom łatwiej zrozumieć, dlaczego właściwie tłuste produkty i fast foody są tak wysokokaloryczne w porównaniu do innych produktów.

Dobra aplikacja licząca kalorie powinna posiadać nie tylko informacje o kaloriach, ale także o makroskładnikach zawartych w pożywieniu. Taka funkcja będzie bardzo pomocna w kontrolowaniu czy nie spożywamy zbyt dużej ilości tłustych potraw lub za mało białka.

Oprócz tego aplikacja do kontroli kalorii powinna mieć możliwość wpisania własnego zapotrzebowania na kalorie oraz makroskładniki. Aplikacje bardzo często posiadają wbudowaną funkcję obliczania zapotrzebowania kalorycznego, która jest niestety zbyt ogólna. Wpisanie własnych celów na podstawie bardziej zaawansowanego kalkulatora pozwoli ci na dokładniejszą kontrolę spożywanych posiłków.

Aplikacja do liczenia kalorii: czy jest przydatna?

Chociaż program do liczenia kalorii w posiłkach nie może stać się jedynym wyznacznikiem, na którym polegamy, to taka aplikacja jest bardzo przydatna. Kontrola spożytych kalorii pozwoli nam w łatwiejszy sposób uzyskać zamierzony efekt, niezależnie od tego, czy chcemy zbudować masę mięśniową, czy zrzucić tkankę tłuszczową.

Bardzo często to, co widzimy na talerzu, może być złudne. Duże objętościowo posiłki mogą w rzeczywistości mieć niewiele kalorii, natomiast małe, aczkolwiek tłuste potrawy mogą być prawdziwą bombą kaloryczną. Taki kalkulator pozwoli w pełni, bez ewentualnych błędów szacunkowych kontrolować spożywane kalorie.

Warto jednak pamiętać, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Liczenie dokładnie co do grama garści malin dodanych do owsianki, czy rezygnacja z jedzenia na mieście przez brak informacji o kaloriach może negatywnie wpłynąć na psychikę i cały nasz organizm.

Aplikacja do liczenia kalorii: zalety i wady

Liczenie kalorii może nieść za sobą szereg zalet oraz ewentualnych wad, uzależnionych od naszego podejścia i charakteru. Chociaż aplikacja do liczenia kalorii może być bardzo pomocnym narzędziem, stosowana zbyt rygorystycznie może stać się źródłem frustracji. Warto pamiętać, że to jedynie narzędzie wspomagające i nie możesz uzależniać od niego swojego życia.

Niewątpliwie zaletą jest jasno wyznaczony cel i łatwa dostępność do kaloryczności produktów w aplikacjach. Nie musimy szukać w internecie, ile kalorii ma dany produkt, wystarczy wpisać jego nazwę do aplikacji. Często chcemy schudnąć, niestety jest to bezskuteczne, bo pomimo starań nie zdajemy sobie sprawy, co robimy źle. Raz wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne to ściśle określony cel, którego wystarczy sumiennie się trzymać, aby osiągnąć sukces, co jest ogromną zaletą i ułatwieniem dla mniej doświadczonych osób.

Osobom zbyt zdeterminowanym liczenie kalorii może jednak przysłonić prawdziwe życie i doprowadzić do frustracji i złego samopoczucia psychicznego. Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni, zdarzają się również specjalne okazje takie jak urodziny najlepszej przyjaciółki czy wyjście na miasto. Warto więc pamiętać, że w dążeniu do zdrowej i pięknej sylwetki ważny jest także zdrowy umysł i dobre samopoczucie.