Liczenie wydatków to absolutna konieczność, nawet dla osób, których nazwiska figurują w rankingach obejmujących najbardziej majętne persony. Nikt przecież nie stał się bogaty przez rozrzutność. Sprawna kontrola budżetu jest jeszcze ważniejsza w przypadku tych z nas, które muszą twardo stąpać po ziemi. Rzecz w tym, że nawet najrozsądniejsza osoba może łatwo zgubić się w gąszczu wydatków. Aby tego uniknąć, warto zainstalować na swoim smartfonie aplikację ułatwiającą sprawowanie kontroli nad budżetem. Kiedyś takie narzędzia miały formę prostych notatników, w których mogłyśmy zapisywać swoje wydatki. Dziś twórcy mobilnych narzędzi stawiają na rozszerzoną funkcjonalność i w rezultacie oddają do naszej dyspozycji niezwykle rozbudowane narzędzia. Chcesz wiedzieć, której aplikacji warto dać szansę? Zatem koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem sześciu najlepszych w tej kategorii propozycji. 

Aplikacja do kontroli wydatków - Mój portfel - MyMoneyTracker

Zaczynamy od prostej, ale niezwykle skutecznej aplikacji. Mój portfel to narzędzie dające kontrolę nad budżetem, które pozwala podzielić codzienne wydatki na konkretne kategorie. Dzięki temu użytkownik może łatwo sprawdzić, na co przeznacza swoje pieniądze i ile wydaje na dany cel. Co istotne, w aplikacji znalazła się funkcja ustalania górnego limitu poszczególnych wydatków, co jeszcze  skuteczniej pozwala zarządzać zawartością portfela.

Z ciekawych funkcji aplikacji warto wymienić opcję powiadomień - użytkownik może zdefiniować np. termin płatności domowych rachunków, a Mój Portfel wyśle stosowne powiadomienie w ustalonym czasie. Powiadomienia działają też w przypadku przekroczenia budżetu ustalonego na dany cel. Program wspiera wiele walut i skutecznie synchronizuje się z różnymi kontami bankowymi. Dzięki temu zawsze mamy wgląd w aktualne saldo i dokładnie wiemy, ile pieniędzy zostało do naszej dyspozycji. Zapisane w aplikacji środki można swobodnie przenosić między poszczególnymi kontami. Interfejs jest prosty i przejrzysty (dane prezentowane są w formie czytelnych wykresów graficznych) i utrzymany w języku polskim, więc z obsługą Mojego Portfela poradzi sobie każdy użytkownik.

Sprawdź również: Najlepsze aplikacje z gazetkami promocyjnymi w sklepach: dzięki nim zyskasz czas i oszczędzisz pieniądze!

Menadżer wydatków w aplikacji - Moje Finanse

Jeszcze większe możliwości daje aplikacja Moje Finanse. W tym przypadku użytkownik nie musi polegać na kategoriach wydatków zdefiniowanych przez twórców programu. Każdy może tworzyć własne cele i podkategorie, co pozwala jeszcze skuteczniej zarządzać domowymi finansami. 

Program został wyposażony w funkcję notowania przychodów i wydatków. Dostępna jest obsługa wielu kont. Nie zabrakło też niezwykle przydatnej funkcji powiadomień o kosztach stałych, takich jak rachunki za media, opłaty abonamentowe i czynszowe. Sporym udogodnieniem jest też opcja planowania operacji finansowych, dzięki której dokładnie wiemy, ile pieniędzy musimy zabezpieczyć na dany cel. 

Na uwagę zasługuje niezwykle rozbudowana historia przychodów i wydatków, która daje możliwość dokładnego śledzenia wszystkich swoich transakcji. To jeszcze nie wszystko, aplikacja moje finanse podpowie użytkownikowi, w której kategorii kosztów może znaleźć ewentualne oszczędności.

Zobacz także:

Nie można nie wspomnieć o niezwykle schludnym interfejsie. Program jest przejrzysty, prezentowane dane - czytelne, a obsługa - banalnie prosta. 

Zobacz także: 10 darmowych aplikacji do rysowania na telefonie: zobacz, jakie to proste!

Budżet domowy w aplikacji - Kontomierz

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu to Kontomierz. To narzędzie do kontroli przychodów i wydatków, które należy do najbardziej zaawansowanych w swojej kategorii. 

Z pomocą tej aplikacji łatwo zanotujemy wszystkie wydatki, co istotne, nawet wtedy, gdy akurat nie mamy dostępu do Internetu. Twórcy aplikacji współpracują z 25 bankami. Dzięki temu łatwo można zsynchronizować dane z rachunków z aplikacją. W jednym miejscu możemy zatem zestawiać ze sobą środki, którymi aktualnie dysponujemy i wszystkie wydatki - zarówno te, które zostały już wykonane, jak i zaplanowane. Użytkownicy Kontomierza mogą korzystać z niezwykle bogatej i dokładnej bazy bankomatów, których położenie jest wyświetlane na mapie, czyli w najbardziej przystępnej formie. Dostępna jest też obszerna oferta produktów finansowych dla oszczędnych, czyli lokat i kont oszczędnościowych. Stanowi to dodatkową motywację do odkładanie środków. 

Uwaga, warunkiem korzystania z aplikacji jest wcześniejsza rejestracja w internetowym serwisie kontomierz.pl. Aplikacja mobilna jest jedynie uzupełnieniem jego niezwykle bogatej funkcjonalności. 

To cię również zainteresuje: Aplikacja tłumacz w telefonie, czyli najlepsze aplikacje, które przetłumaczą ci tekst nawet ze zdjęcia

Aplikacja do wydatków - YNAB (You Need a Budget)

Nasza następna propozycja działa nieco inaczej niż wszystkie inne aplikacje do planowania i kontrolowania domowych finansów. YNAB oferuje wszystkie funkcje, jakimi mogą pochwalić się konkurencyjne narzędzia i dokłada do nich cały szereg niezwykle użytecznych opcji. 

Aplikacja oferuje możliwość szczegółowego zaplanowania wszystkich domowych wydatków i zestawienia finalnej kwoty z saldem posiadanych rachunków bankowych. Bogata funkcjonalność YNAB umożliwia nie tylko wyświetlenie stanu konta, ale także wszystkich transakcji wykonanych z jego użyciem. Nie ma też żadnego problemu z ręcznym wprowadzaniem informacji o wydatkach. Użytkownik może sam ustalić kwotę, jaką chce przeznaczyć na dany cel, a aplikacja poinformuje go o jej przekroczeniu. 

YNAB nie jest jednak wyłącznie narzędziem do kontrolowania budżetu. To także osobisty trener finansowy i właśnie ta funkcjonalność najbardziej wyróżnia aplikację na tle podobnych rozwiązań. Poza poradami dostępne są także warsztaty prowadzone na żywo, w trakcie których użytkownik może poznać najskuteczniejsze metody efektywnego zarządzania środkami finansowymi. 

Wady? Tak, jest kilka. Obsługa interfejsu, porad i udział w warsztatach wymaga znajomości języka angielskiego. Z funkcji synchronizacji danych z rachunkami bankowymi skorzystają posiadacze kont w zagranicznych instytucjach. 

Sprawdź także: Aplikacja do robienia memów: spróbuj i zobacz, jaka to świetna zabawa

Aplikacja do zapisywania wydatków - PanParagon

Zależy ci na możliwie najbardziej szczegółowym archiwizowaniu swoich wydatków? Zatem PanParagon jest aplikacją stworzoną dla ciebie.

To niezwykle funkcjonalne narzędzie pomaga w łatwym skanowaniu paragonów, faktur i rachunków ze sklepów. Dzięki temu w każdej chwili możesz sprawdzić, na co dokładnie zostały przeznaczone określone środki. Wszystkie zeskanowane paragony można łatwo przypisać do określonej kategorii, co w jeszcze większym stopniu wpływa na efektywność kontroli budżetu. 

W aplikacji nie zabrakło praktycznych narzędzi dla oszczędnych - gazetek promocyjnych, kuponów rabatowych i portfela na karty lojalnościowe. 

Aplikacja do zarządzania budżetem - Szybki Budżet

Nasza ostatnia propozycja to jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi dla domowych księgowych. Szybki Budżet umożliwia kontrolę wydatków w wielu kategoriach i z możliwością określenia ram czasowych. Dane prezentowane są w ujęciu dziennym, tygodniowym i miesięcznym. Twórcy zadbali też o funkcję synchronizacji aplikacji z kontami bankowymi (także walutowymi).

Zobacz również: 5 najlepszych aplikacji do montowania filmów, które umożliwią ci cięcie, skracanie i obrabianie wideo