Klasyczna pigułka antykoncepcyjna

Jak działa
Wstrzymuje owulację. Zmienia śluz szyjki macicy, który staje się barierą dla plemników. Powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, utrudniając przemieszczanie się plemników.
Dla kogo jest najlepsza
Może ją stosować niemal każda kobieta. To najlepsza metoda dla pań, które mają stałych partnerów, często współżyją lub chcą pozbyć się kłopotów z zaburzeniami cyklu miesiączkowego.
Czy potrzebna jest pomoc lekarza
Tak. Tylko ginekolog może dobrać pacjentce odpowiednią pigułkę. Jest dostępna na receptę.
Skuteczność (według współczynnika Pearla)
Wysoka - ok. 0,2-3.
Warto wiedzieć
Skuteczność pigułki antykoncepcyjnej zależy od samodyscypliny kobiety. Preparat trzeba przyjmować codziennie o stałej porze. Opóźnienie o ponad 12 godzin zmniejsza skuteczność metody.
Cena
Opakowanie ok. 20-50 zł.

Minipigułka

Jak działa
Hamuje jajeczkowanie i poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego utrudnia plemnikom przedostanie się do jamy macicy.
Dla kogo jest najlepsza
Dla kobiet karmiących piersią, dla palaczek i pań, które nie mogą stosować pigułek dwuskładnikowych ze względu na zawartość estrogenów.
Czy potrzebna jest pomoc lekarza
Tak. Musi on zbadać pacjentkę. Dostępna tylko na receptę.
Skuteczność (według współczynnika Pearla)
Dość wysoka - ok. 1-4.
Warto wiedzieć
Przyjmuje się ją przez cały cykl, bez 7-dniowej przerwy. Pigułkę należy zażywać bardzo regularnie, opóźnienie o ponad 3 godziny może zaburzyć jej skuteczność. Czasem powoduje nieregularne plamienia czy krwawienia.
Cena
Ok. 40 zł za opakowanie (w Polsce tylko Cerazette).

Prezerwatywa

Jak działa
Uniemożliwia przedostanie się plemników do pochwy. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. HIV).
Dla kogo jest najlepsza
Polecana osobom, które współżyją od czasu do czasu, mają wielu partnerów lub nie mogą stosować innych metod. Czy potrzebna jest pomoc lekarza Nie.
Skuteczność (według współczynnika Pearla)
Dość duża - 4-25.
Warto wiedzieć
Łatwo dostępna i tania metoda. Przed użyciem zawsze należy sprawdzić datę ważności prezerwatyw i kupować tylko te z atestem. Czasem może powodować uczulenie.
Cena
2-15 zł za opakowanie.

Zapominasz o pigułce? Wyślij SMS pod numer 7428 o treści: IS27G2:yyHzz, gdzie yy to aktualny dzień cyklu, a zz to godzina, o której ma być przysłany SMS przypominający o wzięciu pigułki. Np. treść IS27G2:1H12 oznacza pierwszy dzień cyklu i godzinę 12. Przez 21 dni o tej porze będzie przychodził SMS z treścią: "Weż pigułkę! Dziś ... dzień twojego cyklu". Jeśli wyślesz SMS w środku cyklu, podczas miesiączki nastąpi przerwa w SMS-ach. Resztę otrzymasz po miesiączce. Koszt - 4,88 zł za 21 SMS-ów przypominających.