Antykoncepcja dla mężczyzn

Ostatnio naukowcy dosyć intensywnie pracują nad poszerzeniem wyboru jeśli chodzi o antykoncepcję dla mężczyzn.

Oprócz najbardziej popularnej metody, jaką jest stosowanie prezerwatywy oraz znacznie kosztowniejszej wazektomii, niedawno pisałyśmy o nowej metodzie antykoncepcji, czyli żelu antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Żel, który wciera się w ramiona i przedramiona mężczyzn ma za zadanie obniżyć liczbę plemników. Na razie żel antykoncepcyjny dla mężczyzn jest testowany na grupie badanych i nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Najnowsze badania naukowców dają coraz więcej nadziei na skuteczność tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Pierwsze wyniki są naprawdę zadowalające.

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Washington na grupie 40. mężczyzn pozwoliły wyciągnąć ciekawe wnioski na temat tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Głównym celem badania była jednak ocena, czy tabletka antykoncepcyjna jest bezpieczna. Jak twierdzą naukowcy kolejne badania skupią się na wpływie leku na produkcję plemników. 

W badaniu wzięło udział czterdziestu mężczyzn, z których dziesięciu otrzymało placebo. Pozostałym podano tabletkę zawierającą w różnych dawkach 11-beta-MNTDC. Podczas gdy czternastu z nich przyjmowało dawkę 200 mg, pozostałych szesnastu przyjęło dawkę 400 mg. Uczestnicy badania przyjmowali lek i placebo podczas posiłku przez 28 dni.

U panów, którzy przyjmowali tabletkę raz dziennie spadł poziom hormonów, co przekłada się na zmniejszenie liczby plemników.

Stephanie Page, profesor medycyny, zajmująca się badaniami na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, powiedziała, że  celem badań "jest rozszerzenie możliwości antykoncepcyjnych i stworzenie dla mężczyzn, takiego samego wyboru jak dla kobiet." 

Najnowsze badania zostały przedstawione na corocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Nowym Orleanie.

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn: czy ma skutki uboczne?

Jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet, tabletki dla mężczyzn mogą mieć również skutki uboczne. Najnowsze badania pokazują, że w przypadku tego leku, pacjenci zauważyli łagodne skutki uboczne, takie jak: zmęczenie, trądzik, ból głowy. Kilku mężczyzn zgłosiło nieznacznie zmniejszony popęd seksualny.

Kolejnym badaniem będzie ocena spadku produkcji nasienia. Christina Wang, współsprawozdawczyni z badania w LA BioMed powiedziała: "To badanie jest bardzo krótkie i potrzebujemy trzech miesięcy, jeśli nie więcej, aby zatrzymać produkcję nasienia."

Zdaniem naukowców może upłynąć dziesięć lat, zanim tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn znajdzie się na rynku, jednak naukowcy widzą w tej metodzie antykoncepcji duży potencjał: "Mężczyźni mają naprawdę ograniczone możliwości, jeśli chodzi o odwracalną antykoncepcję." - tłumaczy Wang.

 

Źródło: The Independent