To nie pierwszy raz gdy Anja Rubik angażuje się w imię słusznej idei. Na moment po ogromnej i trudnej do opisania słowami tragedii, jaka miała miejsce podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, gdzie na scenie na oczach orkiestrowiczów prezydent miasta Paweł Adamowicz został brutalnie zamordowany, Polaków dotknął kolejny cios. Po 27 latach prowadzenia największej i cieszącej się największą sympatią społeczna akcji charytatywnej w Polsce Jurek Owsiak zrezygnował ze swojej funkcji.

Anja Rubik na czele akcji #muremzaowsiakiem nawołującej do powrotu Owsiaka na stanowisko w WOŚP

Fundacja będzie funkcjonowała, ale być może moja decyzja pohamuje tych, którzy nawet dzisiaj napisali obrzydliwe słowa w moim kierunku. Mówiłem o tym, że ta nienawiść w kierunku moim i fundacji grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy również mi grożą. - skomentował swoją decyzje Owsiak.

Pogrążeni w żałobie Polacy ostro zaprotestowali, a w sieci rozwinęła się viralowa akcja pod hasłem #muremzajurkiem. Nabrała dodatkowego rozpędu, gdy dołączyła się do niej Anja Rubik. Modelka zaprojektowała grafikę, która razem z hasztagiem zostały podchwycone przez tysiące internautów, a na swoim Instagramie napisała:

Owsiak PRZEJĄŁ się losem matki śpiącej na podłodze w szpitalu! Co zrobił?

Anja Rubik namawia Jurka Owsiaka do powrotu

Jurek, kto jeśli nie ty, i kiedy, jeśli nie teraz, trzeba powiedzieć jasno wszystkim, że zło nie może wygrać. Jak nikt uruchamiasz w nas dobro. Serca. Miłość. Nie wolno Ci się poddać. Nie jesteś sam. Są z Tobą miliony ludzi, którzy właśnie teraz potrzebują wsparcia. Jurek, nie zostawiaj nas! Nie teraz! I podpisała: Anja, Karolina i wszyscy, którzy zrobią repost tego posta #muremzajurkiem (mowa o Karolinie Korwin-Piotrowskiej, do której Rubik zwróciła się o wsparcie akcji).

Pod samym postem posypały się serduszka - w sumie prawie 50 tysięcy - i zaroiło się od komentarzy, a samą modelkę wsparło na Instagramie wiele znanych nazwisk z branży: Gosia Baczyńska, Jacek Kołodziejski, Dariia Day czy Roma Gąsiorowska.

Modelka niejednokrotnie zabrała głos w ważnej społecznie sprawie i wykorzystała własna popularność, by dotrzeć z mocnym przekazem do mas. Jakiś czas temu wsparła kobiety w ramach Czarnego Piątku w walce o ich prawa, a latem ubiegłego roku światło dzienne ujrzała wydana przez nią publikacja „Sexed.pl Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” która powstała przy udziale ekspertów, i która z powodzeniem mogłaby zostać podręcznikiem wychowania seksualnego dla polskich uczniów.

Co znamienne, słowa wsparcia dla Owsiaka błyskawicznie posypały się ze wszystkich stron. O powrót na swoje stanowisko w Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaapelował także Szpital Położniczy Św. Zofii:

Jurku, dokładnie rok temu Szpital św. Zofii stał się miejscem zmasowanego ataku nienawiści. Ci, którzy w naszym Szpitalu ratują najmniejszych pacjentów usłyszeli słowa niegodne. Ci którzy na sprzęcie od WOŚP mają możliwość ratowania nawet 500 gramowych dzieci usłyszeli … Dlatego rozumiemy Twój ból, rozgoryczenie, zniechęcenie. Bardzo Cię wspieramy i NIE ZGADZAMY SIĘ NA MOWĘ NIENAWIŚCI! W sferze życia publicznego, politycznego, medialnego, a także w relacji pacjent – personel medyczny. Namawiamy Cię do powrotu za stery WOŚP – bo to jest miejsce godne Ciebie. Obiecałeś nam! – do końca świata i o jeden dzień dłużej! „Żelazny Zespół”

Liczymy, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona, a apele i wsparcie dla Owsiaka odniosą zamierzony skutek. Anja Rubik napisała: „Jurek Owsiak nie może odejść” – na to po prostu nie ma zgody.