Anja Rubik na okładce "The Times Magazine"

Modelka Anja Rubik niejednokrotnie była twarzą wielu światowych marek i gościła na okładkach prestiżowych magazynów. Modelka pojawiła się ostatnio na okładce "The Times Magazine". To sobotni dodatek do gazety "The Times".

Anja Rubik udzieliła brytyjskiej gazecie wywiadu, w którym poruszyła ważne tematy. Modelka w rozmowie z Willem Pavii mówiła między innymi o braku edukacji w polskich szkołach, swoim projekcie Sexedpl czy problemie mediów kontrolowanych przez partie rządzące.

Anja Rubik w "The Times Magazine" mówi o braku edukacji seksualnej w szkołach

Anja Rubik w wywiadzie dla "The Times Magazine" opowiedziała o braku edukacji seksualnej w polskich szkołach.

W Polsce nie ma edukacji seksualnej, ale przedmiot nazywany "przygotowaniem do życia w rodzinie". Oficjalny podręcznik ma 180 stron, ale słowo seks pojawia się w nim tylko dwa razy i to w negatywnym kontekście. W dodatku zdaniem autorów homoseksualizm jest przedstawiany jako choroba, a masturbacja jest znakiem niedojrzałości.

Modelka zwraca uwagę na problem Polaków, którzy nie potrafią rozmawiać na "te" tematy. "Jesteśmy bombardowani seksem zewsząd. Pełne seksu są billboardy, muzyka, moda, reklamy. Jednocześnie nie potrafimy o nim rozmawiać w naturalny sposób. Modelka przyznaje, że jako nastolatka też nie rozmawiała z rodzicami o seksie, a w szkołach w ogóle nie było edukacji seksualnej.

Anja Rubik w "The Times Magazine" o Sexedpl

Dziennikarz nie omieszkał zapytać Rubik o działalność społeczną modelki i jej głośny projekt Sexedpl. Zrobił to w dosyć zaczepny sposób: "Wyobrażacie sobie Kate Moss opowiadającą przy kominku o seksie oralnym? Albo Cindy Crawford przyznającą się publicznie, że uprawiała seks bez prezerwatywy z nowym partnerem i musiała iść się przebadać?"

Anja Rubik przyznała jak trudno było zapoczątkować projekt edukacji seksualnej w Polsce - Sexedpl i jakie pociągało to za sobą konsekwencje. "Rząd atakuje mnie za seksualizację dzieci i zniszczenie wartości rodzinnych. (…) Zostałam pomówiona przez telewizję publiczną, a księża ostrzegali przede mną wiernych na niedzielnych mszach (…). Co prawda kilku polskich celebrytów pojawiło się na nagraniach, ale większość osób do których się zwracałam była zbyt przestraszona, by się zaangażować.

Modelka poruszyła również problem homofobii w Polsce: "W Warszawie i Krakowie niebycie heteroseksualnym nastolatkiem nie jest takie straszne. Ale jeśli urodziłeś się w małym miasteczku, na tolerancję nie ma co liczyć. Jeśli w dodatku masz bardzo religijnych rodziców, są spore szanse, że będą usiłowali wysłać cię na "leczenie" zamiast cię zaakceptować.

Zobacz także:

Podziwiamy Anję Rubik za jej społeczne zaangażowanie. Widać, że modelka ma misję i nie boi się głośno mówić o ważnych problemach społecznych. Ostatni wywiad dla "The Times Magazine" jest na to świetnym przykładem.