Andrzejki: kiedy są Andrzejki 2022?

Andrzejki to kolejne święto po Halloween, które w Polsce jest coraz częściej obchodzone. Andrzejki to jedyny taki dzień w roku, kiedy spotykamy się w większym gronie i wróżymy sobie. Nie bez powodu Andrzejki nazywane są "wieczorem wróżb". Kiedy wypada ten magiczny dzień w roku i kiedy dokładnie są Andrzejki w 2022?

Jak co roku Andrzejki wypadają w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

W 2022 roku Andrzejki obchodzimy z wtorku (29 listopad) na środę (30 listopada). W związku z tym, że jest to środek tygodnia, to większość imprez będzie zaplanowana na weekend poprzedzający. Tym bardziej, że już w niedzielę 27 listopada rozpoczyna się Adwent - w kościele katolickim okres rozpoczynający nowy rok liturgiczny. Będzie on trwał 27 dni i zakończy się 24 grudnia.

Andrzejki: co to za święto?

Andrzejki znane były w Polsce kiedyś jako "Jędrzejki" lub "Jędrzejówki". Wierzono, że w wigilię świętego Andrzeja duchy przodków, podobnie jak w noc świętojańską, wracają na ziemię, żeby uchylić rąbka tajemnicy związanej z ich matrymonialną przyszłością. Do Polski Andrzejki przywędrowały w XVI wieku.

Niegdyś Andrzejki były jednym z najważniejszych wieczorów dla niezamężnych dziewcząt. To właśnie w ten magiczny wieczór wróżb, odkrywały one skrywane tajemnice związane z ich zamążpójściem. Męskim odpowiednikiem były Katarzynki.

Andrzejki nie wyglądały kiedyś tak jak dzisiaj, gdzie traktowane są głównie jako zabawa i rozrywka. Wówczas wróżby były odprawiane indywidualne w odosobnieniu. Dopiero później przybrały formę zbiorową. Panny na wydaniu będące w podobnym wieku spotykały się razem i wróżyły sobie. Dzisiaj jest to forma zabawy obu płci.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zobacz także:

Andrzejki: co ma wspólnego z tym Św. Andrzej?

Nie bez powodu w źródłach powstania Andrzejek pojawia się postać Świętego Andrzeja. To właśnie on był patronem panien na wydaniu, zwłaszcza tych cnotliwych i pobożnych. Wierzono, że modlitwa do Świętego Andrzeja sprawi, że panna spotka na swojej drodze upragnionego mężczyznę i zawrze z nim szczęśliwy związek małżeński. Jest on także patronem małżeństw i wspomaga przy prośbach o potomstwo.

Andrzejki były zatem magicznym dniem, w którym wszystkie panny niezależnie od swojego statutu mogły wywróżyć swoją przyszłość.

Andrzejki: tradycje

Dzisiaj Andrzejki to głównie andrzejkowe wróżby i lanie wosku, jednak kiedyś tradycje związane z tym świętem były o wiele bardziej złożone. Oto niektóre z nich:

 • Na Kresach Wschodnich młode dziewczęta wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża.
 • Dziewczyna, która przez cały dzień pościła i modliła się do Świętego Andrzeja, mogła liczyć, że we śnie ukaże jej się przyszły wybranek.
 • Pannie, która w dniu Świętego Andrzeja ucięła gałązkę wiśni lub czereśni, zakwitła gałązka w wigilię Bożego Narodzenia, mogła liczyć na szybkie zamążpójście.

Andrzejki: ciekawostki

 • Święty Andrzej jest patronem Szkocji.
 • 30 listopada jest dla Szkotów świętem narodowym.
 • Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze„ - to jedno z najpopularniejszych powiedzeń na Andrzejki
 • Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową, jest lanie wosku do naczynia z wodą.
 • Dawniej niezamężne panny kładły się spać kładąc pod poduszkę ubrania męskie. Miało im to pomóc zobaczyć we śnie przyszłego męża. 
 • W zbliżonym czasie istniały dwa podobne święta: Katarzynki dla młodych kawalerów i Andrzejki dla dziewcząt.

ZOBACZ TAKŻE:

Przysłowia na Andrzejki:

 1. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 2. Na Świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
 3. Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
 4. Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja.
 5. Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.
 6. Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
 7. Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.
 8. Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
 9. Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.
 10. Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.