Wino przedłuża życie nowe badania

Sekret długowieczności badany jest przez naukowców od wielu lat. Nie tylko zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, joga czy świeże powietrze sprawiają, że ludzie żyją dłużej. Naukowcy odkryli właśnie dowody na to, że picie alkoholu w niewielkich ilościach wpływa na to, jak długo żyjemy.

Picie kieliszka wina wieczorami może przyczynić się do tego, że będziemy mogli dożyć 90.tki, mówią nowe badania. Prowadzone od piętnastu lat przez dr Claudię Kawas badania miały na celu sprawdzenie, dlaczego niektórzy ludzie dożywają sędziwego wieku, a inni nie.

Przebadano 1700 90.latków i ich codzienne nawyki. Badacze odkryli, że ci z nich, którzy pijali codziennie dwa kieliszki wina lub piwa dziennie, byli o 18% mniej narażeni na przedwczesną śmierć (badanie przeprowadzono na odcinku 15 lat).

Co więcej, ci z nich, których waga była nieco ponad normę, ale nie cierpieli na otyłość, byli o 3% mniej narażeni na odejście przed 90.rokiem życia.

Co jeszcze ma wpływ na długowieczność?

„Nie mam dokładnego wytłumaczenia tego faktu, ale wierzę głęboko, że picie małych ilości alkoholu ma wpływ na długowieczność.”, mówi dr Kawas.

Oczywiście nie tylko alkohol miał wpływ na dłuższe życie badanych. Regularne ćwiczenia i spędzanie czasu na realizacji swoich hobby również jest powiązane z dłuższym życiem.

Ci z badanych, którzy spędzili około dwóch godzin w ciągu dnia na swoich pasjach, byli o 21 % mniej narażeni na przedwczesną śmierć, a 15 do 45 minut aktywności fizycznej również nie pozostało bez wpływu.

Oczywiście geny też mają w długowieczności wiele do powiedzenia. Jednak zdecydowanie warto wiedzieć, że lampka wina przed snem nie szkodzi.