Nadchodzi koniec czasów, w których dłużnicy alimentacyjny bezkarnie unikali wypłacania pieniędzy na swoje dzieci. Zmiany w Kodeksie Karnym pozwolą skutecznie ściągać wypłatę należności od nierzetelnych rodziców. 

Alimenty 2017 - co się zmieni?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Karnego - zgodnie z nowymi przepisami rodzicowi, który zalega z co najmniej trzema świadczeniami okresowymi (czyli nie zapłacił alimentów za trzy miesiące), będzie grozić do roku więzienia. Jak to ma działać? Rodzic, który od trzech miesięcy nie otrzymuje zasądzonych przez sąd alimentów na dziecko, będzie musiał złożyć zawiadomienie w prokuraturze. Wystarczy zanieść odręczne pismo do placówki. Od tego momentu drugi, uchylający się od obowiązku płacenia alimentów rodzic będzie miał miesiąc na spłatę zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, trafi przed sąd, a potem za kratki. Karę będzie można odbywać również w formie dozoru elektronicznego, co umożliwi dłużnikowi odpracowanie długu. Nowe przepisy o alimentach zaczną obowiązywać od 31 maja 2017.

Jak dostać alimenty?

Kara więzienia ma być ostateczną formą karania dłużników alimentacyjnych. Oprócz tej możliwości, jaką da nowelizacja Kodeksu Karnego, są jeszcze inne sposoby na wyegzekwowanie alimentów od drugiego rodzica.

  • Komornik. Jeśli nie otrzymujesz na czas alimentów na dziecko, możesz zgłosić sprawę do komornika: wypełnić wniosek o wszczęcie egzekucji i poczekać dwa miesiące na efekty pracy komornika. Jeśli nie uda mu się odzyskać pieniędzy od dłużnika, wyda on specjalny dokument, z którym udasz się do Funduszu Alimentacyjnego.
  • Fundusz Alimentacyjny - zapewnia pomoc osobom, których dochód nie przekracza 725 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Na wniosek, który musisz złożyć w ośrodku pomocy społecznej, Fundusz wypłaci ci pieniądze (maksymalnie 500 zł miesięcznie).
  • Rodzina dłużnika. Jeżeli jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów na dziecko, można domagać się należnych pieniędzy od jego rodziny - rodziców i rodzeństwa. Najpierw jednak trzeba w sądzie rodzinnym udowodnić, że ich zarobki pozwalają na wypłacanie zasądzonych alimentów.

Według najnowszych danych  BIG InfoMonitor alimentów nie płacą w terminie 302 tysiące Polaków, a łączne zaległości dłużników wynoszą już 10,5 miliarda zł.