Czym jest „alergiczna twarz”?

Alergicznej skórze poświęciłyśmy już wiele artykułów, dziś do tematu uczuleń podejdziemy nieco inaczej. „Alergiczną twarzą” nazwałyśmy szereg symptomów, które pojawiają się w obrębie twarzy w wyniku reakcji uczuleniowych, ale nie są związane wyłącznie ze skórą. O co chodzi? Zaczerwienienia, opuchlizna, czerwone  oczy i... czerwony nos (ach ten alergiczny katar) potrafią nie tylko powodować dyskomfort, ale też zmuszać nas do częstych poprawek makijażu w ciągu dnia. Wiesz coś o tym? Zapraszamy do lektury.

Jak radzić sobie z alergiczną twarzą?

Symptomy „alergicznej twarzy” w dużej mierze wiążą się z obecnością pyłków i zanieczyszczeń w powietrzu, ale nie tylko. Twoja cera może płatać figle też przez to, co jesz i pijesz. Co może być ich przyczyną?

Opuchlizna pod oczami

”Worki” i opuchlizna pod oczami mogą być efektem nie tylko nieprzespanej nocy, ale też uczulenia na produkty mleczne. Jeśli mimo porządnych 8 godzin snu, wciąż budzisz się z zapuchniętym powiekami, przyjrzyj się swojej diecie. Odstaw mleko i nabiał i obserwuj swoją cerę. Warto również wybrać się do alergologa, który przeprowadzi testy, dzięki czemu nie będziesz musiała domyślać się co jest ich przyczyną. W międzyczasie, schładzaj skórę pod oczami, przykładając do niej pozostawione w lodówce metalowe łyżki, a przed snem zadbaj o odpowiednie ułożenie głowy - przyda się dodatkowa poduszka do podwyższenia głowy. Na szybko, opuchliznę zniwelujesz hydrożelowymi płatkami, lub chłodzącym sztyftem:

Zaczerwienione oczy

Czerwone, łzawiące oczy to chleb powszedni każdego alergika. Zaprzyjaźnij się z kroplami do oczu - ale takimi, które zawierają składnik działający przeciwhistaminowo (dostaniesz je bez recepty). Warto też regularnie przemywać oczy solą fizjologiczną, aby oczyścić je z alergenów. O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem, które dodatkowo ochronią oczy przed podrażnieniem. Do demakijażu staraj się używać tylko delikatnych, bezzapachowych płynów i emulsji.

Czerwony nos

Mamy na myśli zaczerwienienie spowodowane... wielokrotnym używaniem chusteczek higienicznych. Alergiczny wysięk z nosa to jeden z klasycznych objawów alergii na pyłki. W tym przypadku najważniejsza jest terapia lekami przeciwalergicznymi, ale tajną bronią będzie też zielona baza pod podkład. Taki produkt zniweluje zaczerwienienia, bo zgodnie z zasadą łączenia kolorów, te są kontrastowe i neutralizują się.

Swędząca skóra

W tym przypadku mniej znaczy więcej. Jeśli masz skłonność do małych krostek, swędzenia i łuszczenia się skóry, zadbaj o jej nawilżenie i ochronę, a składniki w kosmetykach ogranicz do minimum. Wystrzegaj się zwłaszcza kompozycji zapachowych i olejków eterycznych - jedne i drugie są silnymi alergenami. Przyjrzyj się również swoim żelom oczyszczającym - być może zawierają alkohol, albo oleje, które są zbyt „ciężkie” dla Twojej delikatnej cery. Kolejny trop - jakość wody. Twarda woda może być przyczyną nieprzyjemnego „ściągnięcia” i wysuszania skóry.