Aleksandra Dulkiewicz prezydentem Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska i w przedterminowych wyborach pokonała Grzegorza Brauna i Marka Skibę. Z oficjalnych wyników wyborów podanych przez portal trojmiasto.pl wynika, że Aleksandra Dulkiewicz zdobyła 82,22 % głosów, Grzegorz Braun - 11,86 %, a Marek Skiba 5,92 %.
W wyborach głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan.

Aleksandra Dulkiewicz była jedną z trzech kandydatek na prezydenta miasta w wyborach, które odbyły się po tragicznie zmarłym prezydencie Pawle Adamowiczu. Dulkiewicz po śmierci prezydenta Gdańska aż do teraz pełniła obowiązki komisarza Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz startowała w wyborach jako przedstawicielka bezpartyjnego komitetu „Wszystko dla Gdańska”. 

Aleksandra Dulkiewicz otrzymała gratulacje od Magdaleny Adamowicz

Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu pogratulowała Aleksandrze Dulkiewicz.

Magdalena Adamowicz razem z córkami nagrała filmik i zamieściła go na Facebooku. "Gdańsk pokazał dzisiaj swoją wielkość, swoją niezależność, Gdańsk dziś dobrze wybrał" - powiedziała Adamowicz, dziękując jednocześnie całemu sztabowi wyborczemu:

Dziękuję całemu sztabowi wyborczemu, który wspierał Aleksandrę Dulkiewicz, dziękuję także wolontariuszom, szczególnie ze stowarzyszenia Wszytko dla Gdańska. Kocham was, cieszę się, że kontynuujecie dzieło Pawła. Olu, dostałaś ogromny mandat zaufania. Wiem i wierzę, że sobie poradzisz. 

Aleksandra Dulkiewicz: kim jest nowa prezydent Gdańska?

Aleksandra Dulkiewicz z wykształcenia jest prawniczką, ale od początku swojej kariery angażowała się w sprawy polityczne i społeczne. Zaczynała w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści i w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 1995 roku była zaangażowana w kampanię prezydencką Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Aleksandra Dulkiewicz od 2000 roku organizowała Gdański Areopag, później brała udział w przygotowaniach miasta do Euro2012. Od 2009 roku przez pięć lat pracowała w Europejskim Centrum Solidarności, a później w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest. Aleksandra Dulkiewicz od 2006 roku była związana z Pawłem Adamowiczem, a w 2018 roku poprowadziła go do zwycięstwa w wyborach samorządowych. 

Jak podkreślała Dulkiewicz w wielu wywiadach, jej misją jest kontynuowanie dzieła Pawła Adamowicza, który od lat był dla niej mentorem: "Uczył mnie, jak patrzeć na Gdańsk jego oczami, jak kochać gdańszczanki i gdańszczan, jak oddawać im miłość, którą oni oddają temu miastu. (...) Miasto "Solidarności" i wolności musi trwać i rozwijać się nadal w duchu wartości bliskim Pawłowi Adamowiczowi i Gdańszczanom."

Aleksandra Dulkiewicz jako nowy prezydent Gdańska ma szansę pokierować Gdańskiem tak, żeby miasto dalej kwitło i rozwijało się jak to miało miejsce za kadencji Pawła Adamowicza.

Trzymamy mocno kciuki za nową prezydent Aleksandrę Dulkiewicz - kobietę silną i będącą przykładem na to, że kobiety mogą wiele!