Akupunktura kosmetyczna – co to jest?

Akupunktura kosmetyczna to nieinwazyjny zabieg polegający na nakłuwaniu skóry w celu poprawy jej kondycji, redukcji oznak starzenia oraz spowolnienia tego procesu. Jej zwolennicy twierdzą, że redukuje zmarszczki, przebarwienia i pomaga podnieść opadające powieki. Ze względu na te efekty akupunktura kosmetyczna nazywana jest czasem „akupunkturowym liftingiem twarzy” lub „akupunkturowym odmładzaniem twarzy”. W niektórych przypadkach zabieg ten rzeczywiście można traktować jako alternatywę dla liftingów chirurgicznych i innych konwencjonalnych procedur. 

Skąd wzięła się akupunktura kosmetyczna? 

W tradycyjnej medycynie chińskiej akupunktura jest stosowana, aby usprawnić przepływ życiowej energii (Qi lub Chi). Zdaniem chińskich medyków problemy zdrowotne wynikają przede wszystkim z jej zablokowania. Z kolei umieszczanie igieł w miejscach, gdzie się ona gromadzi, czyli punktach akupunkturowych, umożliwia wznowienie wspomnianego przepływu, a tym samym poprawę leczenie chorób. 

Już na początku naszej ery Chińczycy zauważyli, że stosowanie akupunktury na twarzy przynosi nie tylko ulgę w bólach głowy czy paraliżu mięśni, ale także wyraźną poprawę kondycji skóry w postaci spłycenia zmarszczek, poprawy kolorytu i wygładzenia. Podobno regularne stosowały ją kochanki cesarzy dynastii Song w pierwszym wieku naszej ery. 

Akupunktura kosmetyczna – jak działa? Na co pomaga? 

Współcześnie działanie akupunktury kosmetycznej wyjaśniamy nieco inaczej niż przepływem energii. Nakłuwanie twarzy igłami pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu, czyli białka budulcowego, które odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Ponadto akupunktura kosmetyczna stymuluje ich metabolizm komórkowy oraz krążenie krwi, co wpływa na ich odżywienie oraz proces oczyszczania z toksyn. W rezultacie cera staje się bardziej promienna i miękka. 

Akupunktura kosmetyczna przynosi dobre efekty w ujednolicaniu kolorytu skóry, ujędrnianiu, zmniejszaniu obrzęków (w tym pod oczami), podnoszeniu opadających powiek, a nawet zwężaniu porów. Jej rezultatem jest też ogólna poprawa odżywienia i nawodnienia cery, dzięki czemu staje się ona po prostu zdrowsza. 

Nie zapominajmy też o efektach relaksujących. Akupunktura rozluźnia mięśnie, dzięki pomaga odprężyć się zarówno ciału, jak i umysłowi. Jej olbrzymią zaletą jest również fakt, że nie wymaga stosowania żadnych substancji chemicznych. W czasach bombardowania nas nowościami kosmetycznymi i skomplikowanymi rytuałami piękna, nakłuwanie jest świetnym sposobem na naturalny detoks skóry. 

Akupunktura kosmetyczna – jak szybko widać efekty? 

Efekty akupunktury kosmetycznej zostały potwierdzone naukowo w 1996 roku, przez publikację w czasopiśmie “International Journal of Acupuncture”. Wykazano, że spośród 300 osób, które poddały się zabiegowi aż 98% zauważyło poprawę już po pierwszym nakłuwaniu. Ogólnie przyjmuje się, że najlepsze efekty akupunktury kosmetycznej zobaczymy po 10-14 zabiegach. Trzeba jednak zaznaczyć, że ze względu na nieinwazyjność tej metody, ogromny wpływ na widoczność i tempo pojawiania się efektów maja nasz wiek, indywidualne predyspozycje, stan skóry, a także styl życia.

Jeden zabieg trwa około godziny. Najlepiej wykonywać go dwa razy w tygodniu. Po zakończeniu serii zabiegów zalecane jest powtarzanie nakłuwania raz w miesiącu w celu podtrzymania efektów. Cena jednego zabiegu akupunktury kosmetycznej waha się w granicach 80-120 zł. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Madeleine Starkey (@starkmad) Sie 15, 2019 o 10:27 PDT