Bujna wyobraźnia i twórczy umysł to cechy charakterystyczne duszy artystycznej. Nie lubisz podążać utartymi szlakami, często łamiesz stereotypy. Masz świetny gust. Czasem bujasz w obłokach, ale o wiele częściej stąpasz twardo po ziemi. Chętnie robisz coś konkretnego, namacalnego. Jesteś dokładna, czasem nawet drobiazgowa. Najlepiej odnajdziesz się w dziedzinach związanych ze sztuką, kreacją. Spełnisz się, tworząc piękne przedmioty czy zapachy albo… makijażem upiększając siebie lub innych. Oto pasje, które idealnie współgrają z twoim typem osobowości.


WARSZTATY CERAMIKI
ulepisz oryginalne naczynia

Filiżanki, którą zrobisz sobie sama, oryginalnego wazonu czy misy pozazdroszczą ci wszyscy. Gdy dojdziesz do wprawy, będziesz tworzyć całe kolekcje niezwykłych naczyń. Garncarstwo znów staje się bardzo modne. Doświadczeni garncarze potrafią ulepić z gliny wszystko, nawet umywalkę zdobioną w meksykańskim stylu. Początkujący bez większego wysiłku zrobią kubek, doniczkę, zabawną figurkę, którą można komuś podarować. Glina jest  wdzięcznym materiałem: elastyczna,  podatna na modelowanie, trwała  po wypaleniu. W połączeniu z kołem  garncarskim to pole do popisu dla  twojej wyobraźni.

TU NAUCZYSZ SIĘ LEPIENIA Z GLINY 
● WARSZAWA keramos.eu 
● TRZCIŃSKO K. JELENIEJ GÓRY proroca.com (plenery ceramiczne)
● KRAKÓW koszutowka.pl
● POZNAŃ galeriatak.pion.pl

NAUKA MAKIJAŻU
odmienisz swój wizerunek

Dowiesz się, jakie kolory są najlepsze dla ciebie i jak wykonać perfekcyjny makijaż. Nauczysz się doklejać kępki rzęs, robić tajemnicze kocie oko lub smoky eye. Będziesz umiała podkreślać atuty urody i ukrywać niedoskonałości. Kursy makijażu dają podstawy kosmetologii i inspirują, by pójść krok dalej: zająć się stylizacją, nauczyć sztuki charakteryzacji.

TU ODBYWAJĄ SIĘ KURSY MAKIJAŻU  
● KRAKÓW  makijaz.kursy.malopolska.pl 
● ŁÓDŹ  studiopiekna.pl
● BYDGOSZCZ  akademia-zdrowia.pl
● WARSZAWA  akademiawolnegoczasu.pl

TECHNIKI DECOUPAGE 
Dasz rzeczom nowe życie

Dizajnerskie mieszkanie, meble, które wyglądają tak, jakby wyszły z pracowni najlepszych projektantów. Do tego podobnie zdobione bibeloty. Motywy mogą być klasyczne, rustykalne, ultranowoczesne – wszystko zależy od twojej inwencji. Dziś decoupage stał się bardzo popularny, bez problemu kupisz więc wszystkie potrzebne materiały, bibułę ze wzorami, lakiery. Gdy dojdziesz do wprawy, nikt nie zgadnie, że „odjechana” komoda w róże była najtańszym meblem kupionym kiedyś w dyskoncie.   
 
TU POZNASZ PODSTAWY DECOUPAGE'U 
● WROCŁAW  decoupage.net.pl
● WARSZAWA  akademiawolnegoczasu.pl 
● POZNAŃ  decoupage.com.pl

SZTUKA PISANIA IKON
stworzysz własny ikonostas   

Technika ich tworzenia, przekazywana z pokolenia na pokolenie, pochodzi jeszcze z czasów Bizancjum. Poznasz ją i sama będziesz mogła tworzyć ikony, którymi ozdobisz dom albo obdarujesz przyjaciół. Nie będą to zwykłe obrazy. Wschodnie chrześcijaństwo uznawało ikony za „okna innej rzeczywistości” i otaczało czcią. Przed wiekami portrety świętych mogli malować jedynie wybrani mnisi, którzy przechodzili kilka stopni wtajemniczenia. 
 
TU POZNASZ TAJNIKI IKONOGRAFII 
● SUPRAŚL  oikonomos.pl
● WARSZAWA  drogaikony.jezuici.pl;  muzyka-duszy.pl
● KRAKÓW  krakow.cerkiew.pl

WIKLINIARSTWO
Będziesz plotła z sensem 

Lubisz sielskie klimaty? Jeśli tak, to przyznasz, że nic tak nie ozdobi mieszkania czy tarasu jak własnoręcznie zrobiony kosz. Słoma, brzozowe witki, bambus, sznurek, trawa, wiklina – można z nich zrobić prawdziwe plecione cudeńka. 
 
TU NAUCZYSZ SIĘ WYPLATANIA  
● WARSZAWA  akademiawolnegoczasu.pl

KURS PERFUMIARSKI
wykreujesz unikalny zapach 

Znani perfumiarze tworzą niepowtarzalne zapachy na zamówienie najbogatszych celebrytów. A ty będziesz umiała skomponować sama dla siebie taki zapach: absolutnie unikalny i idealnie pasujący do ciebie jak suknia szyta na miarę. Zobaczysz, że perfumy można łączyć, i dowiesz, jak to robić. Nauczysz się dobierać zapachy tak, aby pobudzały, koiły, uwodziły. Szybko się okaże, że bycie alchemikiem w XXI wieku jest nie mniej wciągające niż poszukiwanie kamienia filozof cznego setki lat temu. 

TU ZNAJDZIESZ WARSZTATY ZAPACHU
● POZNAŃ  senselier.pl
   
KOMPOZYCJE WITRAŻOWE
Stworzysz lampę Tiffany’ego

Chcesz mieć piękny abażur z niebanalnym wzorem? Zrób go sama. Możesz iść śladem XIX-wiecznego witrażysty Louisa Ti any’ego, tworząc cacka według jego wzorów, albo realizować własne pomysły. Nauczysz się robić naczynia ze szklanej mozaiki, ozdoby na okna, domowe bibeloty, witrażową biżuterię. Przekonasz się, że cięcie szkła i oprawianie go w miedzi czy ołowiu nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani skomplikowanych narzędzi.

TU DOWIESZ SIĘ, JAK OPRAWIAĆ SZKŁO 
● WARSZAWA  akademiawolnegoczasu.pl
● SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE  skrzydlarnia.pl 
● ŁÓDŹ  artinterior.com.pl

BIŻUTERIA HAND MADE
zrobisz sobie piękne kolczyki

Nikt inny nie będzie miał takich ozdób. Bransoletka na dobry humor, korale na pogodę, kolczyki – żeby świat się do ciebie uśmiechał. Wszystkie koleżanki ci pozazdroszczą, a ty zrealizujesz swoje najbardziej oryginalne pomysły: ze srebra, koralików, szkła, modnego filcu, wszystkiego, co tylko podpowie ci wyobraźnia. Przekonasz się, jakie to wciągające i – kobiece.

TU NAUCZYSZ SIĘ ROBIĆ BIŻUTERIĘ 
● WARSZAWA  akademiawolnegoczasu.pl;  kuzniakoralikow.pl
● WROCŁAW  zabawianki.pl
● TARNÓW  tck.pl
● ŁÓDŹ  sztukadobregozycia.org.pl

JAPOŃSKA KALIGRAFIA
Udekorujesz mieszkanie

Hit wzornictwa ostatniego sezonu: japońskie znaki układające się w wiersze i sentencje. Malowane na tkaninie, meblach, ścianach, oprawione jak obrazy. Japońska kaligrafia, czyli shodo, kiedyś była sztuką tajemną, dostępną arystokracji. Dziś możesz się jej nauczyć i ozdobić swój dom misternymi grafikami. Zyskasz coś jeszcze: wyciszenie i koncentrację. Mistrzowie mówią, że pędzel przenosi na papier życiową energię, która jest w naszych sercach.
 
TU POZNASZ TAJNIKI KALIGRAFII
● SZCZECIN  kotoba.pl
● WARSZAWA  shodo.pl
● WROCŁAW  matsumi.pl
● ŁÓDŹ  kuroneko.pl