Pracownicy Polskiego Radia cenzurowani?

Agnieszka Kamińska, prezeska Polskiego Radia wydała zarządzenie, które zabrania wypowiadania się pracownikom. Wolno wypowiadać się tylko za pośrednictwem Rzecznika Prasowego, Biura Zarządu i Agencję Promocji. Pracownicy mogą wypowiadać się samodzielnie tylko w wyjątkowych sytuacjach i w ściśle określonym zakresie. Wszelakie wystąpienia w innych mediach również wymagają zgody Zarządu. Ciekawy jest również fragment, w którym możemy przeczytać, że Polskie Radio jest medium bezstronnym i neutralnym:

We wszystkich rozmowach z przedstawicielami mediów pracownicy Polskiego Radia S.A., jako neutralnego nadawcy publicznego z określoną misją publiczną, powinni dołożyć szczególnej staranności, by unikać osobistych dygresji na tematy związane z kwestiami politycznymi, religijnymi czy obyczajowymi. Pamiętając, że w sferze publicznej każdy pracownik reprezentuje również instytucję, dla której pracuje, należy ze szczególną starannością traktować swoje wypowiedzi w mediach społecznościowych, które przestały być kanałem prywatnej komunikacji - możemy przeczytać w nowym zarządzeniu.

Przeczytaj też: Kazik: nowa piosenka po aferze z Trójką. Posłuchajcie "Powiedzcie, że kochacie nas"

Pracownicy Polskiego Radia – co oni myślą o nowym zarządzeniu?

Jak możemy przeczytać w cytacie, Polskie Radio stawia się w pozycji tak neutralnej, że nie pozwala również swoim pracownikom mówić o poglądach, wierze czy polityce. Według wypowiedzi Ernesta Zozuńa, przedstawiciela Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia dla portalu Gazeta.pl, jest to jednak sprzeczne z prawem i niekonstytucyjne:

Pracodawca nie może dyktować związkowi zawodowemu tego, co ma mówić i jak ocenia działania pracodawcy, jego głos nie może być blokowany.

Przeczytaj też: Wojciech Mann zaprasza na "Małą Kawę" 10 lipca. Zapiszcie w kalendarzach!

Agnieszka Kamińska – kim jest?

Agnieszka Kamińska prezeską Polskiego Radia jest od ponad roku. Wcześniej pracowała m. in. jako dziennikarka Polskiego Radia, redaktorka prowadzącą TVP Historia czy recenzentka naukowa. Rozgłos przyniosło jej zniknięcie utworu Kazika “Twój ból jest większy niż mój”, po którym z radia odszedł Marek Niedźwiecki. Według informacji na oficjalnym profilu Twitter Kuba Strzyczkowski, redaktor naczelny radiowej Trójki, nie uzyskał pozwolenia na oficjalne przeprosiny muzyka.