Agnieszka Holland o "Zimnej wojnie"

Agnieszka Holland jest jedną z najbardziej znakomitych polskich reżyserek, nagradzanych i docenianych na całym świecie. Jej opinia jako ekspertki w branży filmowej jest więc poparta wieloma latami doświadczeń, wie też jak wygląda głosowanie w komisji oscarowej Akademii Filmowej. Ostatnio Holland była gościem programu "Fakty po faktach", gdzie zadano jej pytanie o szanse polskiego filmu "Zimna wojna" w wyścigu po Oscara.

Reżyserka pogratulowała trzech nominacji "Zimnej wojnie", jednak ma pewne wątpliwości co do szans na wygraną:

"Tak jak ja mam doświadczenie i wiem jak wygląda głoswanie tych dużych grup ludzi, bo to są tysiące ludzi, którzy głosują, to myślę, że Paweł i jego film mają małe szanse. Głównie dlatego, że "Roma" przebiła pod względem popularności wśródz widzów ("Zimną wojnę" przyp.red.) i połknie to rozdanie Oscarów", mówiła Agnieszka Holland w programie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Trzyma kciuki za "Zimną wojnę", nawet tam (na gali rozdania Oscarów przyp.red.) będę. Muszę powiedzieć, że już te trzy nominacje to jest ogromny sukces.", zakończyła optymistycznie reżyserka.

Sama Agnieszka Holland również powalczy o inną istotną nagrodę filmową w Berlinie z nową produkcją "Obywatel Jones".

"Zimna wojna" z kim walczy o Oscara 2019?

Przypominamy, że film Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych walczy w tym roku o stauetkę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepsza reżyseria oraz Najlepsze zdjęcia. Naszą główną konkurencją jest wybitna "Roma" Alfonso Cuarona, który prywatnie przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim. Polski reżyser przyznał ostatnio, że pomagał Cuaronowi w produkcji tej wielowątkowej opowieści o meksykańskim społeczeństwie.

"Zimna wojna" rywalizuje też z "Kafarnaum" z Libanu, "Złodziejszkami" z Japonii i "Werk ohne Autor" z Niemiec.

Kiedy rozdanie Oscarów 2019?

Ceremonia rozdania Oscarów 2019 odbędzie się w tym roku w niedzielę 24.lutego, a całość będzie można oglądać na Canal Plus. Gala zorganizowana jest w Dolby Theatre w Los Angeles. Trzymamy kciuki za "Zimną wojnę", choć mocno doceniamy też obraz "Roma". To będzie emocjonująca rozgrywka filmowa!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cinemaphile (@movie_quotes_reviews) on Jan 24, 2019 at 7:17am PST