Agata Młynarska na co choruje? 

Agata Młynarska cierpi na nieswoiste zapalenie jelit, znane też jako choroba Leśniowskiego-Crohna. To właśnie z tego powodu trafiła do szpitala, gdzie przez kilka dni walczyła o życie. Jednak choć udało jej się wygrać tę walkę, to nie koniec zmagań z tą przewlekłą chorobą. By móc normalnie funkcjonować, niezbędny jest lek, którego - jak się okazuje - w Polsce praktycznie nie da się kupić. Dwa dni temu prezenterka zamieściła na swoim Instagramie dramatyczny apel, w którym prosi o pomoc w znalezieniu medykamentu. 

- Entocort, lek, bez którego my, chorzy na nieswoiste zapalenia jelit w stanach ostrych, nie możemy funkcjonować. Nie możemy też przerwać kuracji, bo jest to steryd. Niestety nie ma go w aptekach i w hurtowni. Nagle przepadł, nie ma zamienników. Szukam go od kilku dni. W aptekach dostaję informację, że lek „wcięło”, nie ma i już. Trzeba czekać. Czy macie może pomysł jak go zdobyć? Może znacie zaprzyjaźnione apteki, które mogą go jeszcze mieć przez przypadek? Będę wdzięczna za pomoc. Wstrzymam się od stosownego komentarza na ten temat bo słowa, które cisną się na usta zaprowadziły by mnie pod sąd. Hej Wy tam na stołkach wysoko! Zróbcie z tym coś! Zajmijcie się tym, co ważne" – napisała na Instagramie Agata Młynarska.

 

Entocort- lek, bez którego my, chorzy na nieswoiste zapalenia jelit, w stanach ostrych, nie możemy funkcjonować, nie możemy też przerwać kuracji, bo jest to steryd.Niestety NIE MA go w aptekach i w hurtowni. Nagle przepadł, nie ma zamienników. Szukam go od kilku dni. W aptekach dostaję informację, że lek „wcięło”, nie ma i już. Trzeba czekać... Czy macie może pomysł jak go zdobyć? Może znacie zaprzyjaźnione apteki, które mogą go jeszcze mieć przez przypadek??? Będę wdzięczna za pomocstrzymam się od stosownego komentarza na ten temat bo słowa, które cisną się na usta zaprowadziły by mnie pod sąd. No halo! Hej Wy tam na stołkach wysoko!!! Zróbcie z tym coś! Zajmijcie się tym co ważne! #entocort #nieswoistezapaleniejelit #lesniowskicrohn #autoimmunedisease #sterydoterapia #potrzebneleksrstwo #szukampomysłu #szukampomocy @agata_mlynarska

Post udostępniony przez Agata Młynarska (@agata_mlynarska) Sie 7, 2018 o 8:08 PDT

Agata Młynarska znalazła niezbędny lek

Wpis Młynarskiej poruszył jej fanów, którzy masowo odpowiedzieli na jej apel. Niektórzy z nich samodzielnie sprawdzali okoliczne apteki, inni oferowali pomoc w sprowadzeniu lekarstwa oraz radzili, co zrobić, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. Pojawiło się sporo słów wsparcia oraz głosy osób, które również zmagają się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Wystarczyło kilka godzin, by znaleźć lekarstwo. Jeszcze tego samego dnia Agata Młynarska zamieściła wpis z podziękowaniami dla tych, którzy pomogli jej w namierzeniu niezbędnego leku.

- Dziękuję za natychmiastowy odzew w sprawie leku!!!! Jesteście niesamowici. Za chwilę dostanę przesyłkę, a jutro odbieram lek w aptece na Wilanowie. Jednocześnie wpisy pod postem pokazały rozmiar problemu, z którego warto zdać sobie sprawę. Nagłaśnianie go może choć trochę pomoże! Dziękuję raz jeszcze za zaangażowanie i wolę pomocy, wysyłam w zamian uśmiech prosto z serca płynący - napisała prezenterka.

To koniec dramatu Agaty Młynarskiej?

Wszystko wskazuje na to, że dzięki znalezieniu Entocortu, prezenterka będzie mogła normalnie funkcjonować. Agata Młynarska postanowiła jednak wyjaśnić do końca sprawę braku lekarstwa w polskich aptekach. Skontaktowała się z Głównym Inspektoratem Farmacji, który twierdzi, że lek jest dostępny, ale nie wszędzie. Za brak dostępności środka obwinia nielegalne wywozy leków za granicę, z którymi zmaga się obecnie Inspektorat. Dostępność Entocortu (oraz innych leków) można natomiast sprawdzić na stronie ktomalek.pl, a braku leków zgłaszać mailowo do Inspektoratu.

- Im więcej ludzi będzie zgłaszało, tym szybciej ogarną sprawę. Piszmy zatem, nie odpuszczajmy! Miłego dnia! - napisała Młynarska.