Agat fioletowy: jak powstaje?

Właściwości agatu fioletowego przypominają trochę właściwości konia trojańskiego, czy innego brzydkiego kaczątka. Agat klasyczny z wyglądu jest bowiem raczej mało atrakcyjny – szaro bury. Dopiero po rozcięciu pokazuje kolory, wielobarwność wręcz czasami kłującą w oczy. Tę wielobarwną powierzchnię tworzą oddzielające się od siebie warstwy, budujące charakterystyczne pasy. 

Owa specyficzna budowa agatu wpływa na właściwości magiczne tego minerału. O ile sam agat w całości nie emanuje specjalnymi wibracjami, to prześwity dostające się do skorupy eksponują moc kamienia. Dlatego niektórzy porównują agaty to jaskiń odkrywających przed podróżnikami swoje korytarze. 

Agat tworzy się wśród law, czyli skał wylewnych, w procesie powstawania lawy. Ciekawostką jest to, że Dolny Śląsk jest najbogatszy w agaty w całej Europie. Podobnie zresztą jak krzemień pasiasty - właściwości tego kamienia znane są Polakom, bo występuje on od dawien dawna na Podgórzu Świętokrzyskim.

Okoliczności powstawania agatu (a także oddziaływanie planet i gwiazd) wpłynęły na szczególną moc kamienia. Nie ignorujcie tej mocy, bo - jak zauważa Maria Florkowa w książce "Tajemnice szlachetnych kamieni": "Każdy kamień, jak człowiek, ma swoją wibrację, barwę i ton, swoją liczbę, zamkniętą w budowie kryształu, która jest wyrazem jego „duszy”, podobnie jak wibracja, barwa, ton i liczba mieszczą w sobie tajemnicę jaźni człowieka. 0 ile wibracje człowieka i danego kamienia harmonizują z sobą, bądź też harmonijnie się uzupełniają, kamień jest „szczęśliwy” i może oddać wiele usług swemu właścicielowi, w razie przeciwnym — klejnot przynosi raczej niepowodzenia i staje się „wrogiem” swojego pana". 

Agat fioletowy - właściwości magiczne

Agat zatem - o ile dobrze wibruje ze swoim właścicielem - daje równowagę. Kamień ten nazywany jest często Kamieniem Równowagi Życia Codziennego, bo daje człowiekowi harmonię w sferze:

 • emocjonalnej
 • fizycznej
 • intelektualnej

To kamień sukcesu, podobnie jak obsydian - właściwością tego kamienia jest również odwaga i dążenie do sukcesu. Nazwa agatu pochodzi od rzeki Achates w Sycylii. Z kolei po grecku Agat (agathos) znaczy „dobry”.

Agat uspokaja. Dodaje pewność. Wpływa na koncentrację. Rozwija analityczne myślenie. Rozwija wrażliwość, delikatność, a nawet wpływa na mądrość. Oddala niepokoje i troski. Usuwa napięcie, żal i gniew. Działa kojąco na emocje. Jest zatem zalecany dla osób mających za sobą cierpienia i niezabliźnione rany, gdyż pomaga im zrozumieć i zaakceptować nieprzyjemną przeszłość. Energia agatu pomaga wyrazić swoją osobowość i zwiększyć samoświadomość. Dodaje odwagi. Rozwija duchowo, o czym wiedziano już w czasach antycznych, kiedy wytwarzano z agatu specjalne amulety oraz magiczne pieczęcie.

Zobacz także:

Dlatego agat jest zalecany do medytacji, gdyż wspiera czakry i porządkuje energię ciała. Poza tym agat jako taki pozytywnie wpływa na zdrowie, czyli leczy:

 • bóle głowy
 • bóle żołądka
 • łzawienie oczu

Kupicie go w sklepie jubilerskim wraz z innymi kamieniami naturalnymi lub w sklepie ezoterycznym, wraz z innymi magicznymi akcesoriami, takimi jak świece z parafiny, amulety, figurki aniołów, wahadełka, odpromienniki, karty tarota czy gongi. 

TO CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Agat szary, żółty, zielony, różowy, muszlowy, agat niebieski - właściwości

Agat fioletowy właściwością różni się od agatu zielonego czy czerwonego. Wyróżniamy różne kolory, a każdy kolor ma inne zastosowanie. Oprócz agatu fioletowego, o którym napiszemy poniżej, wyróżniamy:

 1. Agat czerwony – zalecany jest osobom niezdecydowanym, biernym. O ile agaty potrafią do nas telepatycznie przemawiać, to agat czerwony ma ochotę powiedzieć: „hej, zrób to w końcu!”. Różowa odmiana agatu w gratisie da rozluźnienie wynikające z... (tak!) aktywności. 
 2. Agat pomarańczowy – barwą przypomina sok pomarańczowy lub barwę mango. Łagodzi stres i koi zmysły. Nastawia pozytywnie i odpręża psychikę. Podobnie zresztą jak prehnit - właściwościami swoimi harmonizujący otoczenie. 
 3. Agat żółty – jeśli macie problemy z nawiązywaniem kontaktów społecznych, to jest to kamień idealny dla was. Agat żółty doda Wam swobody z rozmowach z ludźmi, otworzy na nowe znajomości, a nawet sprawi, że inni poczują do Was sympatię. 
 4. Agat zielony – ten kamień idealnie radzi sobie z trudnymi emocjami. Pomaga przepracować traumy. Radzi sobie z lękiem, bezsennością, niezdecydowaniem. Warto nosić przy sobie amulet z zielonego agatu, jeśli chodzicie na terapie leczącą niepokój, lęk i problemy emocjonalne. Agat zielony ma jeszcze tę zaletę, że pomaga człowiekowi odnaleźć swój cel w życiu, otworzyć się na nowe możliwości – przyznacie chyba, że czasami jest tak, że ktoś lub coś musi nam otworzyć oczy, bo nie dostrzegamy wielu aspektów życia, zamykamy wręcz oczy na nowe, interesujące drogi. 
 5. Agat niebieski – jaśniejsza, szara odmiana inspiruje umysł, pobudza kreatywność, a agat ciemnoniebieski pomaga się skupić i wyostrza wnikliwość – dlatego ezoterycy zalecają go osobom rozpoczynającym poznawanie nowych umiejętności. Poza tym, niebieski agat pomaga poszerzyć horyzonty i uwalnia myślenie. 

Polska ezoteryczka Alla Alicja Chrzanowska dodaje, że w magii najlepiej jest stosować agat:

 1. Mszysty - wzmacniający organizm.
 2. Muszlowy - przyciągający bogate prezenty.
 3. Bostwański - przynoszący miłe niespodzianki.
 4. Koronkowy - łagodzący obyczaje.
 5. Amestysowy - pomagający wprowadzić zmiany.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Agat fioletowy - magia kamienia

Agat fioletowy właściwością swoją magicznie przywraca kontakt z naturą i uświadamia połączenie ze światem. Pomaga w świadomej pracy nad ciałem. Ezoterycy zauważają, że fioletowa barwa agatu:

 1. Wzmacnia odczucie naszego ducha w ciele, w materii.
 2. Działa uspokajająco.
 3. Strzeże przed urokami i tak zwanym złym okiem.
 4. Rozwija stabilność, wierność, odwagę oraz wytrwałość.

Agat fioletowy, podobnie jak inne magiczne kamienie, wibruje. Jego wibracje oddziałują na czakrę trzeciego oka. Ezoterycy zalecają ten kamień osobom urodzonym pod znakiem Skorpiona oraz Byka. Co ciekawe, jest to kamień bardzo popularny wśród klientów sklepów jubilerskich, którzy najczęściej kupują go wraz z kryształem górskim, czarnym obsydianem, agatem różowym, kwarcem różowym czy agatem różowym, mającym z kolei korzystny wpływ na kreatywność. 

Kamień agat - znaczenie ochronne i inne ciekawostki

A oto kilka dodatkowych ciekawostek o właściwościach agatu fioletowego. 

 1. Agat waży zazwyczaj 106 g.
 2. Ochrona - jego największą magiczną właściwością jest ochrona. 
 3. Barwa - naturalny agat ma jednak mniej intensywną barwę, lecz barwnik nie wpływa na moc kamienia. 

PRZECZYTAJ:

Dla kogo jest agat?

Agat właściwością swoją przydaje się początkującym. To kamień idealny dla początkujących w pracy z minerałami, ponieważ jest prosty w obsłudze, a wręcz działa od razu. Wystarczy wziąć go w dłoń, by poczuć jego energię. To szczególnie szybkie działanie jest możliwe dlatego, że agat silnie koreluje z siłą czakr, a jego pierwotna siła intensyfikuje energię i jej ekspansję na różne dziedziny życia.

Agat jednak nie jest dla tych, którzy pragną zwyczajnie odpocząć, bo jego siła jest dynamiczna i dynamizuje psychikę. To siła męska – bo o ile jaspis jest energią żeńską, to agat emanuje męską energią. Maria Florkowa zauważa zresztą, że agat jest skorelowany z imieniem Boga Jahwe El - będącym jednym z 12 jego imion i oznaczającym siłę. El znaczy bowiem "silny". W internecie można też znaleźć informacje, że agat - w związku ze swoją szczególną siłą - nie jest zalecany osobom wrażliwym, bo może spowodować szum informacji po kilku godzinach pracy z nim. Maria Florkowa zauważa też, że agat w średniowieczu zalecany był osobom, które obawiały się otrucia. 

Agat jednak nie jest dla ortodoksyjnych fanów nauki, która uważa litoterapię za pseudonaukę!

Agat fioletowy - oczyszczanie. Jak dbać o agat?

Właściwości agatu fioletowego trzeba chronić. Oto kilka metod pielęgnacji:

 1. Trzymajcie agaty w chłodnych miejscach, ale również nasłonecznionych. To zalecenie może z pozoru jest ze sobą sprzeczne, ale agat niełatwo jest czyścić.
 2. Dobre na czyszczenie są chłodne, śnieżne poranki.
 3. Inną metodą czyszczenia jest włożenie kamienia do chłodnej wody i wystawienie rano za okno. Agat wejdzie wtedy kontakt z oczyszczającą praną.
 4. Znający agat twierdzą, że kamień ten może nawet w czasie oczyszczania sobie podśpiewywać – nie martwcie się tym, a wręcz śpiewajcie, nućcie razem z nim. 

NIE PRZEGAP: