Aerial joga: co to jest?

Czym jest aerial joga? To nic innego jak joga… w powietrzu! Ale spokojnie, nie ma powodów do obaw! W ćwiczeniach asekuruje nas wytrzymały hamak. Czym aerial joga różni się od tradycyjnych zajęć jogi? I czy zajęcia w hamakach nadają się jako joga dla początkujących? Zamiast polegać na zdaniu innych, postanowiłyśmy zasięgnąć opinii u źródła. Przetestowałyśmy nowinkę z zachodu na własnej skórze, a także porozmawiałyśmy o niej z ekspertem – Martyną Czyżewską, instruktorką jogi i aerial jogi, która wyjaśniła nam wszystkie tajniki tego sportu. Jedno wiemy na pewno – wystarczyły jedne zajęcia, żebyśmy zakochały się w jodze na hamakach! Jak wyglądają zajęcia aerial joga i gdzie najlepiej spróbować przygody z hamakiem? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Aerial joga: jak zacząć?

Hasło joga jak zacząć to klasyk, który pojawia się jako pytanie u większości osób, które interesuje joga dla początkujących. Mamy dobre wieści – aerial joga świetnie się sprawdzi jako rozpoczęcie przygody z jogą. Zajęcia aerial joga to nic innego jak klasyczna joga z wykorzystaniem specjalnego hamaka - miękkiej chusty podwieszonej pod sufitem. Wydawałoby się, że to tylko zwykłe akcesorium, jednak ten kawałek tkaniny potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Głównym zadaniem hamaka jest odprężenie i wydłużenie kręgosłupa poprzez pracę w odciążeniu i rozluźnienie napięć z miejsc ich chronicznej kumulacji, które tworzą się np. przez siedzący tryb pracy czy stres. Hamak sprawia również, że wiele bardzo trudnych asan (pozycji jogi) staje się osiągalnych dla każdego. Nie zapominajmy również o relaksie w hamaku, który kończy każdą praktykę, sprawiając, że staje się ona wyjątkowym przeżyciem. - mówi Martyna Czyżewska, instruktorka jogi i założycielka studio NAYS.

My, po przetestowaniu zajęć aerial joga, możemy dodać jeszcze jedną zaletę jogi z chustą – to okazja do świetnej zabawy! W hamaku można przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a to jak daleko poniesie Was dziecięca energia zależy już tylko od Was – możecie się łagodnie pobujać lub spróbować trudniejszych akrobacji. Jeśli obawiacie się czy aerial joga jest bezpieczna, zapewniamy, że nie ma powodów do obaw.

Styl Unnata został tak opracowany przez jego twórczynię, a moją nauczycielkę, Michelle Dortignac, że bezpieczeństwo jest w nim zdecydowanie najważniejsze. Nowe pozycje, zwłaszcza te, przy których odrywamy stopy od ziemi, wprowadzane są bardzo powoli, a uczestnicy zajęć wykonują je, gdy czują się na nie gotowi, w spokojnym tempie i bez presji. W tym stylu wszystko co robimy na zajęciach jest jogą, a joga polega na świadomym ruchu, skoordynowanym ze spokojnym oddechem. Nie robimy tego na pokaz, lecz dla siebie, by odnaleźć komfortowe ciało i spokojny umysł. To odróżnia aerial jogę od aerial dance czy aerial akrobatyki - mówi Martyna.

Joga: co daje

Zastanawiasz się co daje joga? Polecamy... wybrać się na salę! Już pierwszy kontakt z jogą odpowie Ci na to pytanie – poczujesz jak Twoje ciało się rozluźnia, relaksuje i nabiera nowych sił. Zarówno na zajęciach klasycznej jogi, jak i aerial jogi zrelaksujesz się, wzmocnisz ciało, odnajdziesz prawidłową postawę, a przede wszystkim – pozbędziesz się chronicznych napięć, wynikających z siedzącego trybu pracy. Odpowiedź na pytanie co daje joga jest naprawdę długa. Regularna praktyka jogi podnosi odporność, obniża ciśnienie, poprawia kondycję kości i stawów, powoduje, że nasz sen jest lepszy, a mózg pracuje sprawniej. Do tego jest świetnym narzędziem do redukcji stresu. Nic, tylko wskakiwać na matę!

Korzyści z praktyki jogi jest tak wiele, że każdy znajdzie w niej dla siebie, to czego potrzebuje. Dla niektórych praktyka ma wymiar czysto fizyczny, dzięki niej czują się lepiej ze swoim ciałem, są zdrowsi, silniejsi, pozbywają się dolegliwości bólowych. Inni odnajdą w praktyce głównie oddech od codziennego pędu, łapią moment zatrzymania, kiedy mogą się wyciszyć, uwolnić od "umysłowego hałasu" – ciągłego strumienia myśli o przyszłości i przeszłości. Wiele osób poprzez praktykę radzi sobie ze stresem, inni trenują koncentrację, jeszcze inni po raz pierwszy w życiu uczą się, co to znaczy tak naprawdę oddychać. Joga pozwala nam również na uwolnienie emocji zatrzymujących się w ciele, powodujących dyskomfort i sztywnienie ciała. Podstawową intencją praktyki jest odnalezienie połączenia pomiędzy ciałem a umysłem i zadbanie o siebie w sposób holistyczny i całościowy - mówi Martyna Czyżewska.

Aerial joga zajęcia

Gdzie można spróbować zajęć aerial joga? W Polsce otwiera się coraz więcej miejsc, które mają w ofercie aerial jogę, także polecamy sprawdzić w internecie czy studio jogi w Twoim mieście nie ma zajęć z tego zakresu. W Warszawie natomiast z czystym sumieniem polecamy nasz ulubiony adres: studio jogi NAYS na Mokotowie. W ofercie znajdziecie wiele zajęć aerial joga, także w wersji regenerującej (którą uwielbiamy!). Zajęcia w studio NAYS dedykowane są osobom na wszystkich poziomach zaawansowania, a w ofercie znajdziecie też liczne warsztaty osadzone w tematyce rozwoju osobistego i radzenia sobie ze stresem. Co odróżnia NAYS od innych szkół jogi? Prawdziwie rodzinna atmosfera, a także klimat relaksu i spokoju – wizyta w studio NAYS, którego wnętrza inspirowane są naturą to dla nas za każdym razem dawka prawdziwego relaksu i ukojenia. Grafik zajęć studio NAYS możecie znaleźć TUTAJ. Do zobaczenia na macie!

Zobacz także: