Arcybiskup Stanisław Gądecki nie zgadza się na promowanie akcji „Stop LGBT”

- Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na zbieranie podpisów pod projektem społecznej ustawy „Stop LGBT” na terenach kościelnych jego archidiecezji – informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Arcybiskup sprzeciwił się tym samym promowaniu akcji „Stop LGBT”, która proponuje nowy projekt ustawy zakładający wprowadzenie zakazu parad równości. O tym, że podpisy pod ten projekt są zbierane na terenie wielu parafii poinformowali w ubiegłym tygodniu aktywiści. Tym samym arcybiskup Stanisław Gądecki negatywnie rozpatrzył prośbę kierownictwa Episkopatu zawartą w liście do biskupów diecezjalnych.

Arcybiskup Stanisław Gądecki nie zgodził się na rozpowszechnianie inicjatywy Kai Godek na terenach kościelnych Archidiecezji Poznańskiej.

- Czcigodni Księża Proboszczowie! W nawiązaniu do akcji zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy „Stop LGBT”, który promuje Kaja Godek, informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na jej promowanie i przeprowadzanie na terenach kościelnych Archidiecezji Poznańskiej - czytamy w liście do proboszczów podpisanym przez biskupa Szymona Stułkowskiego i ks. prałata dr Ireneusza Dosza, kanclerza poznańskiej kurii.

Zobacz też: Papież Franciszek do rodziców osób LGBT: "Bóg kocha wasze dzieci takimi, jakie są"

List Episkopatu zachęcający do wsparcia inicjatywy ustawodawczej Kai Godek

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, list zawierał zachętę do umożliwienia działaczom zrzeszonym wokół „Stop LGBT” zbieranie podpisów pod projektem ustawy.

- Mając na względzie, iż o umożliwieniu wiernym podpisania takiego projektu na terenie kościelnym decyduje biskup miejsca, pragnę prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję o rozważenie - według swobodnej swojej decyzji - ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy – czytamy w liście Episkopatu, do którego dotarła wrocławska Gazeta Wyborcza.

Jak poinformował Episkopat, list nie jest oficjalnym stanowiskiem Episkopatu, a jedynie „przekazaniem informacji o inicjatywie ustawodawczej”.

Zobacz też: Papież Franciszek o seksie: "Przyjemność pochodzi od Boga"

„Stop LGBT” – co wiemy o homofobicznym projekcie ustawy Kai Godek?

Projekt ustawy proponuje m.in. zakaz promowania podczas zgromadzeń publicznych orientacji seksualnych innych niż heteroseksualna. Sprzeciwia się także zmianom w rozwiązaniach prawnych mających na celu uprzywilejowanie związków osób tej samej płci.

Warto również dodać, że do Archidiecezja Poznańska jest swego rodzaju wyjątkiem. Jak podają media, do akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy „Stop LGBT” przyłączyło się kilkaset parafii w Polsce. O sprawie poinformowano już Komisję Europejską.

Zobacz też: Konferencja Episkopatu Polski - kościół chce leczyć z LGBT