T jak temperatura

Mleko modyfikowane powinno być podgrzane do takiej temperatury jaką ma naturalny pokarm mamy - czyli około 37 stopni. Oczywiście nie musisz za każdym razem sprawdzać ciepłoty mleka za pomocą termometru. Wystarczy, że wylejesz sobie na nadgarstek kilka kropli pokarmu. Powinien być przyjemnie ciepły, ale nie gorący. Jeśli mleko będzie odrobinę chłodniejsze (ale nie zimne!) z pewnością nie zaszkodzi maluchowi. Nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej. Zawartość butelki podgrzewa się nierównomiernie i mleko pozornie tylko ciepłe, może oparzyć dziecko.

U jak ulewanie

Czasem zdarza się, że maluch, który został przestawiony z pokarmu mamy na mleko modyfikowane, zaczyna częściej ulewać. Przyczyną może być zbyt duża porcja mieszanki lub alergia na znajdujące się w niej białko mleka. Wtedy warto spróbować zmienić mieszankę. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z pediatrą opiekującym się maluszkiem. W przypadku dziecka cierpiącego na refluks żołądkowo- przełykowy, które słabo przybiera na wadze, lekarz może zalecić zmianę mieszanki na antyrefluksową (oznaczoną symbolem AR). Zawiera ona substancje zagęszczające (mączkę chlebowca świętojańskiego lub skrobię ziemniaczaną), które utrudniają cofanie się pokarmu. Zdrowym dzieciom, które jedynie ulewają, nie podaje się mleka typu AR.

W jak witaminy

Mleko modyfikowane zawiera komplet wszystkich witamin potrzebnych dziecku. Podawanie dodatkowych preparatów witaminowych nie jest więc wskazane, bo mogłoby tylko zaszkodzić maluchowi. Wyjątkiem jest witamina D3. Ponieważ w naszym klimacie jest zbyt mało słonecznych dni, organizm dziecka nie może sam wytworzyć potrzebnej ilości tej witaminy. Dlatego profilaktycznie podaje się ją niemowlętom - nie tylko butelkowym, ale także tym karmionym piersią. Dziecko powinno otrzymać 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D3 na dobę. O przepisaniu preparatu decyzję podejmuje lekarz maluszka.

W jak więź

O tym, że karmienie piersią tworzy niepowtarzalną więź między mamą a dzieckiem, wiadomo nie od dziś. To, że karmisz malca butelką wcale nie oznacza, że twoje dziecko jest pozbawione tej możliwości lub czuje się niekochane! Ogromną rolę w tworzeniu więzi odgrywa bliskość, dotyk, zapach, głos. Dlatego podczas karmienia trzymaj maluszka w ramionach i przytulaj go do piersi. Nie spiesz się, rozmawiaj z nim, a po karmieniu ponoś chwileczkę na rękach. Pamiętaj, że karmienie butelką daje szansę na budowanie tej cudownej więzi nie tylko mamie, ale także tacie!

W sklepach dostępne jest wiele mieszanek. Wybierając mleko modyfikowane warto zasięgnąć porady pediatry. Potem sama zobaczysz, która z proponowanych przez niego mieszanek zasmakuje dziecku.