Ten charakterystyczny ból brzuszka najczęściej pojawia się po południu lub wieczorem. Dziecko płacze, wierzga nóżkami, ma stwardniały brzuszek, zaczerwienioną buzię. – Przewód pokarmowy maluszka jest jeszcze niedojrzały – tłumaczy pediatra, dr Beata Szymczyk-Hałas.

– Żeby pojawiła się kolka jelitowa i trwała nawet przez 3 godziny, wystarczy jeden szkodzący składnik w diecie mamy, łykanie przez dziecko powietrza podczas picia, wytworzenie się gazów, które uciskają brzuszek, a nawet intensywne przeżycia w ciągu dnia. Na kolkę nie ma leku. Można jedynie łagodzić jej objawy. W jaki sposób?

1. Jeśli karmisz piersią, odstaw mleko i pszenicę

Wystarczy, że zrezygnujesz z nich na tydzień. Po tym czasie kolki mogą ustąpić, a ty będziesz wiedziała, że były objawem alergii pokarmowej – tłumaczy dr Szymczyk-Hałas. – Warto też wyeliminować z diety jaja kurze, soję, ryby i orzechy. Jeśli poprawa nie nastąpi, produkty te można jeść jak dawniej.

2. Masuj brzuszek lub plecy

Rób to delikatnie, ciepłą dłonią, „rysując” kształt odwróconej litery C (nie okrężnie). Możesz też położyć szkraba na pleckach i delikatne przyciskać jego nóżki do brzuszka lub robić tzw. rowerek. Dobrym pomysłem jest ułożenie malca brzuszkiem na własnym brzuchu – bliskość rodzica zadziała uspokajająco.

3. Wypróbuj mielony kminek

Zobacz także:

To ulubiona rada mam: pół godziny przed karmieniem malucha zjedz pół łyżeczki tej przyprawy. Dziecko dostanie ją z mlekiem i szybko odczuje jej rozkurczowe właściwości.

4. Nie denerwuj się

Dziecko wyczuwa nastroje mamy, zwłaszcza jej niepokój czy stany depresyjne. Udzielają mu się, co także się przejawia atakami kolki jelitowej.

5. Zrób ciepłą kąpiel, okład

Ciepło działa rozkurczająco, a jeśli maluch lubi kąpiele, to dodatkowo odwrócisz jego uwagę od bólu. Do wody warto dodać płyn dla dzieci, np. z lawendą (ma właściwości odprężające). Ulgę malcowi przyniesie ciepły okład, np. z ogrzanej pieluszki czy ciepłego termofora.

6. Podawaj probiotyki

Według niektórych badań dzieci cierpiące na kolki mają niski poziom bakterii jelitowych. Najlepiej więc podać probiotyk Lactobacilus reuteri – podpowiada dr Szymczyk-Hałas. Ulgę mogą przynieść też Simeticonum (do kupienia w aptece) i napary z kopru lub rumianku.

7. Nie pal przy dziecku

Nie ma wątpliwości: dym papierosowy (także ten wdychany przez kobiety w czasie ciąży!) nasila u dzieci częstotliwość i intensywność kolek.

8. Wycisz dźwięki

Małe dzieci nie lubią hałaśliwej muzyki, podniesionych głosów, a także zbyt jasnego światła czy za wielu gości.

9. Zmień mleko zastępcze

Karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym? Sprawdź, może pomoże mu zmiana na preparat mlekozastępczy, tzw. hydrolizat białka.