Cellulit na udach - skąd się bierze ten problem?

Przyczyny powstawania cellulitu są bardzo złożone. Osławiona "pomarańczowa skórka" to zdeformowana, zbita w grudki tkanka tłuszczowa otoczona wodą, która odkłada się pod skórą, tworząc na jej powierzchni charakterystyczne nierówności. Cellulit na udach i pośladkach bardzo często powstaje na skutek zmian hormonalnych. Gdy równowaga pomiędzy estrogenami i progesteronem ulega zaburzeniu, organizm ma tendencję do zatrzymywania wody, co utrudnia mikrokrążenie i może powodować zastoje żylne oraz obrzęki - a to skutkuje deformacją lipidów. Powstawaniu cellulitu sprzyja też niewłaściwa dieta, brak ruchu i siedzący tryb życia, których konsekwencją jest nadmiar tkanki tłuszczowej. To również powód, dla którego problem pomarańczowej skórki zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, które mają zdecydowanie więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Oprócz tego, odkłada się ona głównie pod skórą (u mężczyzn częściej w narządach wewnętrznych), co dodatkowo sprzyja powstawaniu cellulitu na udach i pośladkach. Ze względu na mechanizm powstawania, możemy wyróżnić trzy rodzaje pomarańczowej skórki: cellulit wodny, tłuszczowy i cyrkulacyjny. Czym się od siebie różnią?

Zobacz też: Lipoliza iniekcyjna – jak bezboleśnie usunąć cellulit i zmniejszyć obwód w talii?

Cellulit wodny i tłuszczowy - różnice

Cellulit tłuszczowy to efekt nadmiaru komórek tłuszczowych w organizmie, który powstaje np. na skutek gwałtownego przyrostu wagi. Komórki tłuszczowe odkładają się w postaci grudek pod skórą, które występują najczęściej w okolicach bioder, pośladków i na brzuchu. Grudki często naciskają na naczynia, co utrudnia odprowadzanie toksyn i wody i dodatkowo nasila problem. Z kolei cellulit wodny dotyka głównie osoby szczupłe. Ten rodzaj pomarańczowej skórki powstaje na skutek zaburzenia krążenia krwi i limfy. Utrudnia to pozbycie się wody i toksyn, które przedostają się do komórek tłuszczowych, powiększając ich objętość. W efekcie tworzą się grudki, odpowiedzialne za nierównomierną powierzchnię skóry. Ten rodzaj cellulitu jest bardzo trudny do usunięcia, nawet pomimo regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Podobnie jak cellulit cyrkulacyjny, będący połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego. Powstaje on pod wpływem jednoczesnego nadmiaru komórek tłuszczowych oraz gromadzenia w organizmie wody i toksyn. Często dzieje się tak, gdy przyrostowi wagi towarzyszy pogorszenie mikrokrążenia. Jakie sposoby na cellulit będą najskuteczniejsze, w zależności od jego rodzaju?

Sposoby na cellulit

Sposobów na cellulit jest wiele, ale większość z nich niestety nie działa skutecznie. Producenci preparatów antycellulitowych obiecują cuda, ale to za mało, żeby uporać się z pomarańczową skórką. Dlaczego tak ciężko pozbyć się cellulitu? Powodem są przede wszystkim różne, często złożone przyczyny jego powstawania. Do tego ciężko jest gołym okiem ocenić, z jakim rodzajem cellulitu mamy do czynienia. Niezależnie od tego, czy powodem deformacji tkanki jest nadmiar komórek tłuszczowych, czy zaburzenia krążenia limfy, możemy jednak w skuteczny sposób zminimalizować widoczność cellulitu. Pierwszy krok do pozbycia się pomarańczowej skórki to zmiana diety. Stawiamy na dużą ilość warzyw, ryby i chude mięso, za to bezwzględnie ograniczamy produkty powodujące przyrost tkanki tłuszczowej: słodycze, słone przekąski, produkty wysoko przetworzone i bogate w węglowodany.

Zobacz też: Body wrapping to prawdziwy hit na cellulit! Na czym to polega?

Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. W przypadku niektórych rodzajów cellulitu to jednak za mało, by uporać się z tym problemem. Na szczęście z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, a wśród zabiegów na cellulit jest w czym wybierać. Do najskuteczniejszych metod należą masaże z wykorzystaniem specjalnej aparatury, które pomagają rozbić stwardniałą tkankę tłuszczową, wymodelować ciało i wygładzić powierzchnię skóry. Wzmocnieniem zabiegów gabinetowych są te domowe. Odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna jeśli chcemy, żeby efekt utrzymywał się jak najdłużej. Zdaniem ekspertów, jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pomarańczowej skórki, konieczne jest połączenie różnych działań, zarówno w postaci zabiegów gabinetowych, jak i domowych. Jakie sposoby na cellulit naprawdę działają? Zajrzyjcie do galerii!