W programie najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015 r.: nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 - „Z podniesionym czołem” (La tête haute)” z wyjątkową rolą Catherine Deneuve „Między lodem a niebem” (La glace et le ciel), dokumentalna opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat.

Widzowie poznają również historię pierwszego czarnoskórego komika francuskiego, w filmie „Chocolat” brawurowo wciela się w niego, znany z „Nietykalnych” Omar Sy.
Z kolei oparty na prawdziwej historii film „Historia Marie” (Marie Heurtin) przenosi nas do przełomu XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie nie potrafi komunikować się ze światem. Wbrew opinii lekarzy trafia do edukacyjnej placówki prowadzonej przez zakonnice. Jedna z sióstr dostrzega w niej niezwykły potencjał i za wszelką cenę stara się jej pomóc.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest pokaz filmu „Niedobrani” (Pas son genre) 
w reżyserii Lucasa Belvaux, opowieść o dwójce młodych ludzi: Clementa i Jennifer. Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne? Nie zabraknie również filmu dla dzieci. „Leon i cztery pory roku” (Les quatre saisons de Léon) czterodocinkowa animacja zrealizowana w słynnym francuskim studio Folimage zabierze nas do bajkowego królestwa Baltazara, w którym Leon będzie musiał zmierzyć się z groźnym Bonifacym.

 

PROGRAM FILMÓW W WARSZAWIE KINO MURANÓW

GDZIE MOŻNA OBEJRZEĆ?

4-11 maja 2016, Warszawa, kino Muranów
4-11 maja, Poznań, kino Muza
4-11 maja, Łódź, kino Charlie
4-11 maja, Katowice, kino Światowid
5-12 maja, Wrocław, kino Nowe Horyzonty
6-12 maja, Zamość, Centrum Kultury „Stylowy”
6-11 maja, Lublin, Chatka Żaka
9-12 maja, Białystok, kino Forum
16-22 maja, Radom, MCSW „Elektrownia”
23-27 maja, Szczecin, kino Pionier
10-16 czerwca, Kraków, Kino Pod Baranami