Suche, łamliwe, rozdwajające się i pozbawione blasku - tak często wyglądają nasze włosy po wakacjach. Lato to dla nich nie najłatwiejszy okres. Bo choć obfituje w witaminy w postaci świeżych warzyw i owoców, włosy są wystawione na szkodliwe działanie słońca i wysuszające kąpiele w morskiej wodzie. Nic dziwnego, że gdy sezon urlopowy dobiega końca, zniszczone pasma wymagają regeneracji i odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście z pomocą przychodzą nam naturalne sposoby, dzięki którym można szybko przywrócić włosom blask i miękkość. Domowe maseczki i płukanki przygotujesz samodzielnie, ze składników, które masz pod ręką. Są równie skuteczne, co profesjonalne zabiegi w salonie fryzjerskim i w przeciwieństwie do tych ostatnich - nie kosztują fortuny. 

Aby domowe maseczki i płukanki były skuteczne warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Maseczki zawsze nakładamy na zwilżone ciepłą wodą włosy i przykrywamy folią (najlepiej foliowym czepkiem) oraz owijamy ręcznikiem. Szczelne owinięcie jest niezbędne, by cały zabieg przyniósł pożądany efekt. Pod wpływem ciepła łuski włosów otwierają się i cenne składniki mogą dostać się w głębsze warstwy włosa.
  • Optymalny efekt osiągniesz jeśli maska pozostanie na włosach od 15 do 45 minut, choć w przypadku niektórych maseczek zalecany jest dłuższy czas oczekiwania. Po zdjęciu ręcznika i folii dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem. Na zakończenie zabiegu możesz też położyć na włosy odżywkę. 
  • Niektóre naturalne składniki - na przykład oleje roślinne - wymagają dwukrotnego mycia głowy. Jeśli mimo to, czujesz, że włosy wciąż są tłuste, spróbuj umyć je odżywką, a dopiero potem szamponem.
  • Naturalne płukanki stosujemy tylko na uprzednio umyte włosy. Zanim przystąpisz do płukania, upewnij się, że na kosmykach nie pozostały resztki szamponu ani odżywki. Płukanka powinna być zastosowana jako ostatnia, nie myjemy po niej włosów.

Zobacz wszystkie domowe metody na zniszczone włosy >>>