1. Ssanie kciuka

Taki odruch pojawia się już u płodu: od 32. tygodnia ciąży maluszek trenuje ssanie. Zwykle „ćwiczy” do 6.–7. miesiąca życia, bo ssanie kciuka uspokaja i pociesza niemowlę. Jeśli jednak kciuk do ust pakuje czterolatek, czas interweniować – taki nawyk wykrzywia zęby i w przyszłości może doprowadzić do problemów ze zgryzem. Co robić? Można podsunąć dziecku... smoczek (szkodzi znacznie mniej, bo nie jest tak twardy jak palec), a z czasem spokojnie wytłumaczyć kilkulatkowi, że jest za duży na zachowania niemowlaka. Warto też zapraszać dziecko do zabawy czy pomocy angażującej obie dłonie, tak by odzwyczajało się od ich trzymania przy buzi.

2. Obgryzanie paznokci

Może wynikać z naśladowania bliskich, ale też z kruchości płytki paznokciowej, która zadziera się i irytuje malucha. Lepiej oduczyć malca gryzienia paznokci – z nimi dostają się do ust armie nieproszonych gości, w tym np. jaja owsików. Wkładanie palców do ust mo- że prowadzić do nadkwaśności i problemów pokarmowych, prowokuje bowiem wytwarzanie się kwasu żołądkowego. Co robić? Skracać paznokcie dziecka i malować je gorzkim lakierem. Warto też pomyśleć, czy są jakieś stresujące sytuacje, które mogą popychać malca do tego uspokajającego nawyku.

3. Uderzanie głową w ścianę

Między 1. a 2. rokiem życia taka autoagresja pojawia się nawet u 20 proc. dzieci, częściej u chłopców. Ma na celu rozładowanie napięcia. Nierzadko jednak jest to wołanie o uwagę – wystarczy bowiem jedno takie zachowanie, aby zatroskana mama przybiegła natychmiast. I dziecko wie: uderzanie główką o ścianę czy łóżko to przepis na trafienie w ramiona rodzica. Takie „ćwiczenia” zwykle mijają same. Jeśli nie lub pojawiają się często, mogą sygnalizować zaburzenia rozwojowe o charakterze autystycznym (o ile jednak występują też inne objawy autyzmu).

4. Wybuchy agresji i bicie

Zobacz także:

Najczęściej winni temu są sami rodzice, którzy, gdy dziecko było małe i z wrzaskiem domagało się lizaka, kupowali mu go dla świętego spokoju. To nauczyło malca, że agresja stanowi dobrą metodę negocjacji, i z czasem sięga on po coraz mocniejsze jej formy. Co robić? Tłumaczyć, że takie zachowanie jest niewłaściwe, i konsekwentnie stawiać granice.

5. Zjadanie tynku ze ścian

To najczęściej sygnalizuje zaburzenia związane z odżywianiem, zwykle pojawiające się przy okazji problemów rozwojowych. Jedzenie tynku może być też podpowiedzią, że dziecko próbuje uzupełnić braki wapnia – może warto zbadać poziom minerałów? I zastanowić się, jakie inne braki są manifestowane przy okazji – zainteresowania, przytulania?

6. Masturbowanie się

Nie ma co panikować czy podejrzewać opiekunów o zły dotyk – już roczne dzieci odkrywają przyjemność płynącą z dotykania miejsc intymnych, a najwięcej przypadków notuje się w okresie przedszkola. Jak na nie reagować? Spokojnie, tłumacząc, że tak się nie robi. Zainteresowanie szkraba przygaśnie samoistnie w 5.–6. roku życia. Jeśli jednak jest nasilone, można podejrzewać, że dziecko tak rozładowuje niepokój, np. spowodowany kłótniami w domu.