Program 500 plus - zmiany w 2020

Informacje dotyczące zakończenia programów takich jak 500 plus bądź duże zmiany w ich dotychczasowym funkcjonowaniu zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju. Mogą one zostać wdrożone już w 2020 roku. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone w dotychczasowym 500 plus? Niektórzy mogą nie otrzymać pieniędzy do ręki, lecz równowartości tej kwoty w postaci bonu.

Zapowiadano też zmiany mające dodatkowo ułatwić życie rodzinom wielodzietnym. Partia rządząca chciałaby propagować tzw. „modę na rodzinę”, czyli zachęcanie par do decydowania się na dzieci.

Dodatkowo, kolejne programy w postaci 500 plus nie będą już tworzone w 2020 roku.

500 plus czy 600 plus?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących, czyli programy, które mają pomóc pracodawcom? Główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że program 500 plus wiele osób pozbawia chęci do podejęcia pracy zawodowej. Pomysł, który zaproponował Marcin Mrowiec polegałby na podziale świadczeń wspierających. Osoby pracujące mogłyby otrzymywać 600 plus, a te, które nie wykazują chęci do podjęcia pracy mogłyby otrzymać maksymalnie 400 plus. Czy rząd weźmie pod uwagę taką sugestię? Wszystko okaże się w 2020 roku.

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Program 500 plus - opinia ludzi z Polski na temat wsparcia finansowego: