500 plus: sondaż pokazał czego chcą Polacy

Temat wokół rządowego programu "Rodzina 500 plus" wciąż nie cichnie, zwłaszcza, że w związku z podniesieniem pensji minimalnej, część rodzin może stracić 500 plus. Polacy zastanawiają się, czy w związku z tym rząd podniesie kryterium dochodowe?

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu ciekaweliczby.pl, wynika, jakich naprawdę zmian w programie 500 plus chcą Polacy. W sondażu, w którym wzięło udział 1057 ankietowanych, aż 73% badanych popiera pomysł przyznania 500 plus wszystkim samotnym rodzicom, 70% chce, żeby 500 plus było przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje, zaś 66% opowiada się za tym, żeby 500 plus odebrać najbogatszym.

W sondażu pojawił się również bardzo ważny temat związany z obowiązkowymi szczepieniami. 52% badanych uważa, że program 500 plus powinien obejmować wszystkie dzieci, objęte szczepieniami.

Polacy pozytywnie wypowiedzieli się też na temat pomysłu zastąpienia 500 plus bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci (51%). Najmniej badanych wypowiedziało się na temat ewentualnego odebrania 500 plus rodzinom, w których żadne z rodziców nie pracuje.

Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu „500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy” –powiedziała Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Minister Rafalska o 500 plus: "Samego 500 plus nie zmienimy"

Minister Elżbieta Rafalska w ostatnim wywiadzie dla "Super Expressu" odniosła się do faktu, że część Polaków jest niezadowolonych z programu "Rodzina 500 plus". "Proszę zobaczyć, jak szybko narzekamy, że 500 plus to mało. A jeszcze przed trzema laty takiego świadczenia w ogóle nie było." - powiedziała minister Rafalska.

Minister zaznaczyła, że w najbliższym czasie nie szykują się zmiany w programie 500 plus: "Samego 500 plus nie zmienimy, ale przyjdzie taki moment, że trzeba będzie się zastanowić nad progiem kryterium dochodowego", przypomnijmy, że ten temat ostatnio spędza sen z powiek wielu rodzinom.

Jak na razie rząd nie chce składać deklaracji bez pokrycia, jeśli chodzi o kryterium dochodowe: "Przeprowadzamy wyliczenia, ale będziemy mogli powiedzieć więcej, kiedy będziemy już po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów". Jak na razie rodziny nie muszą martwić się, że z początkiem 2019 roku stracą świadczenia 500 plus, ponieważ zmiany związane z podwyższeniem pensji minimalnej dotkną nas dopiero w 2020 roku. "Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że przez wzrost minimalnego wynagrodzenia dwuosobowa rodzina straci 500 plus. W tym okresie zasiłkowym nam to nie grozi, dopiero od 2020 r." - dodała minister.

A Wy co myślicie o sondażu dotyczącym zmian w programie 500 plus?