500 plus: odszkodowanie za opóźnienia

W całej Polsce rodziny czekają na zaległe wypłaty pieniędzy z programu "Rodzina 500 plus". Wg danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaległości dotyczą ponad 112 tysięcy rodzin - aż tyle osób czeka na należne pieniądze, wiele z nich, to rodziny, w których rodzice przebywają za granicą.

Aby przyspieszyć rozpatrywanie wniosków, sprawy transgraniczne (gdy rodzic jest za granicą Polski) przejęli wojewodowie, wciąż jednak mnóstwo rodziców nie dostało odpowiedzi na wnioski o 500 plus. Co robić, jeśli nie otrzymujemy pieniędzy z 500 plus na czas?

Okazuje się, że za opóźnienia w wypłacaniu 500 plus można dostać odszkodowanie, o ile oczywiście udowodni się swoje prawo do otrzymywania świadczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał takie odszkodowanie ojcu, który poskarżył się na przewlekłość w rozpatrywaniu jego wniosku o 500 plus. W jego przypadku chodziło o 500 plus za okres zasiłkowy 2015 / 2016. Sąd uznał, że urzędnicy "w sposób rażący naruszyli prawo" i przyznali 1 tysiąc zł odszkodowania za opóźnienia. To precedensowy wyrok: sąd nie uznał tłumaczeń marszałka województwa, który przekonywał, że brakowało pieniędzy na wypłatę należnego świadczenia w terminie.

500 plus: czy za opóźnienie należą się odsetki?

Opóźnienia w wypłacie 500 plus nie powodują, że do świadczenia doliczane są odsetki. Jedynym sposobem na dochodzenie swoich praw przez rodziców jest poskarżenie się do sądu na przewlekłość postępowań.