500 plus dla niepełnosprawnych 2019

500 plus dla niepełnosprawnych ma zostać wprowadzone jeszcze w 2019 roku. Jak poinformowała Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, projekt ustawy ma być gotowy do końca czerwca.

O pomyśle 500 plus dla niepełnosprawnych mówił premier Mateusz Morawiecki podczas majowej konferencji partii.

Kto zatem będzie mógł skorzystać ze świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych?

500 plus dla niepełnosprawnych 2019: dla kogo?

Minister Borys-Szopa potwierdziła słowa premiera Morawieckiego, który zapowiadał, że świadczenie 500 plus dla niepełnoprawnych otrzymają: osoby niepełnosprawne niesamodzielne oraz osoby niepełnosprawne niezdolne do podejmowania żadnej pracy zawodowej.

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że resort nie określił jeszcze dokładnej liczby osób uprawnionych do tego świadczenia.

Osób niepełnosprawnych jest 3 mln. w naszym kraju i z tej grupy musimy wyłonić tych, którzy najbardziej potrzebują tego wsparcia. [...] Najtrudniejszy moment w pracach nad tą ustawą to precyzyjne określenie tej grupy, żebyśmy nie popełnili błędów, które popełnili nasi poprzednicy. – powiedział minister Szwed.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019: od kiedy wejdzie w życie?

Zgodnie z zapowiedziami nowej minister ustawa o przyznaniu 500 plus dla niepełnosprawnych ma zostać przyjęta we wrześniu: „Do końca czerwca 2019 projekt będzie opracowany, a w tym roku będzie uchwalony. Projekt jest w tej chwili pisany. On ma wejść w życie z dniem 1 września.”

To jednak nie oznacza, że z dniem 1 września niepełnosprawni otrzymają pieniądze.

500 plus dla niepełnosprawnych: skąd rząd weźmie pieniądze?

Premier Morawiecki w maju tłumaczył, że pieniądze na 500 plus dla niepełnosprawnych zostaną zasilone ze środków z podatku handlowego i funduszu solidarnościowego. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje od stycznia 2019 roku.

Gdyby pomysł 500 plus dla niepełnosprawnych wszedł w życie, to byłoby to duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych, których sytuacja w Polsce nie jest najlepsza. Intensywna rehabilitacja, środki higieny i środki potrzebne do życia - przed takimi potrzebami stoją osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Co myślicie o pomyśle 500 plus dla niepełnosprawnych?