500 plus: czy będą opóźnienia w wypłatach?

Niepokojące informacje na temat wypłat świadczeń 500 plus pojawiły się w weekendowym wydaniu "Super Expresu". Czytamy w nim, że "Program Rodzina 500 plus obsługują tysiące urzędników, w tym pracownicy socjalni. Jednak poza programem mają dziesiątki innych obowiązków! Od miesięcy domagają się podwyżek! A teraz grożą strajkiem i zablokowaniem wypłat pieniędzy".

Czy w związku ze strajkiem pracowników socjalnych, rodziny nie dostaną świadczeń 500 plus na czas? Szczególnie zaniepokojeni taką informacją są rodziny, dla których program 500 plus jest dużym zastrzykiem gotówki. Tak jest w przypadku rodzin wielodzietnych, w których jedno z rodziców zdecydowało się zrezygnować z pracy, na rzecz opieki nad dziećmi.

Czy strajk pracowników socjalnych spowoduje opóźnienia w wypłatach 500 plus?

500 plus: co na to minister Rafalska?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapewnia: "Trudno dopuścić myśl, że grupa zawodowa walcząca o swoje wynagrodzenie, swoim postępowaniem uderzy w rodziny, które czekają na terminowe wypłaty "500 plus".

Minister Rafalska zwróciła uwagę na fakt, że program 500 plus obsługują nie tylko pracownicy socjalni, ale też pracownicy wydziałów świadczeń rodzinnych, czy inne osoby do tego oddelegowane: "Często są to pracownicy wydziałów świadczeń rodzinnych, wyodrębnieni pracownicy czy inne struktury niż ośrodki pomocy społecznej."

Szefowa MRPiPS podkreśla, że pracownicy socjalni dostają za to od resortu wysokie prowizje, które powinny zapewnić im godne wynagrodzenie: "Jest to zadanie zlecone, które powinno być absolutnie terminowo realizowane. Samorządy nie wykorzystują środków, robią nam nawet zwroty w tym zakresie."

Trudno dopuścić taką myśl, że grupa zawodowa walcząca o swoje wynagrodzenie, swoim postępowaniem uderzy w potrzebujących, uderzy w rodziny, które czekają na terminowe wypłaty. Jestem przekonana, że żaden samorząd do tego nie dopuści. Myślę, że "500 plus" będzie szło terminowo i oczekuję tego od samorządów. - dodała minister Rafalska.

500 plus: czy będą zmiany?

Ostatnio dużo piszemy o programie 500 plus, ponieważ dużo dzieje się wokół tego tematu. Nowy pomysł Platformy Obywatelskiej, żeby odebrać świadczenia 500 plus bezrobotnym rodzicom wzbudza kontrowersje. Jak podkreśla Jan Grabiec - rzecznik PO w rozmowie z "Super Expressem", partia chce zmian w sposobie funkcjonowania programu 500 plus: "Będziemy chcieli w następnej kadencji Sejmu zająć się problemem pod tytułem „czy się stoi czy się leży 500 plus się należy”."

Zobacz także:

Według rzecznika, program 500 plus dla każdego, przyczynia się do tego, że bezrobotni nie podejmują się pracy. Platforma Obywatelska chce walczyć z taką sytuacją, kiedy na przykład obydwoje rodziców nie pracuje z wygody. "Jeśli ojciec z matką nie pracują a utrzymują się tylko ze świadczeń socjalnych, to jest to problem. Nie może być tak, że obydwoje nie pracują, bo w takich przypadkach 500 plus jest szkodliwe." - dodaje Jan Grabiec.

Nowy pomysł Platformy Obywatelskiej nie podoba się obecnej partii rządzącej. Ryszard Czarnecki, poseł PiS w rozmowie z "Super Expressem" jest oburzony pomysłem PO w sprawie 500 plus. "To jest to absolutna dyskryminacja rodaków!" - powiedział Ryszard Czarnecki.

A Wy co o tym myślicie? Czy 500 plus powinno być odebrane bezrobotnym rodzicom?