Mimo, że we Włoszech wciąż duży odsetek absolwentów studiów nie może znaleźć pracy po studiach, włoski rząd przeznacza w budżecie 500 euro dla każdego, kto ukończył 18. rok życia. To tzw. bonus na kulturę, który nastolatkowie mają obowiązek wydać na bilety do kina, muzeów, galerii, na koncerty, wyprawy archeologiczne oraz książki. 

Program wchodzi w życie 15. września i obejmie 575 tysięcy włoskich nastolatków, co rząd będzie kosztować 290 milionów euro.

18.latkowie będą rejestrować się online, żeby pieniądze na kulturę wydać przez specjalną aplikację 18app.it, ściągniętą na smartphone’a, tablet lub komputer. Całość kwoty muszą wydać do końca 2017 roku, ale zdecydowanie nie będą mieć z tym problemu. We Włoszech wiele miejsc wpisanych jest na listę UNESCO, a ilość galerii, muzeów i archeologicznych odkryć przewyższa niemalże każdy inny kraj Unii Europejskiej.

Program będzie dostępny dla każdego obywatela UE, który mieszka we Włoszech, włączając w to Brytyjczyków - Brexit ma bowiem wejść w życie pod koniec 2017 roku.

To bonus dla dzieci, które wkraczają w dorosłość – chcemy dać im symboliczne poczucie tego, co oznacza być dorosłym we Włoszech. To czas, żeby wziąć odpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe, jedno z największych na świecie., mówi o programie jego pomysłodawca, premier Matteo Renzi.

500 euro może być symboliczne również ze względu na fakt, z czym muszą się zmierzyć młodzi ludzie w słonecznej Italii – z wysokim bezrobociem i brakiem finansowej stabilności.

Oczywiście, że jesteśmy szczęśliwi. 500 euro do wydania na kulturę oznacza inwestycję w naszą przyszłość. Pomoże nam w niej uczestniczyć bezpośrednio., mówią nastolatkowie.

Nie sądzicie, że to doskonały pomysł w kontrze do szeroko omawianego 500 plus z polską metką?

ZOBACZ TEŻ:

100 NAJLEPSZYCH FILMÓW XXI WIEKU!

10 KRAJÓW IDEALNYCH NA WAKACJE