Na odczuwanie przyjemności seksualnej u kobiety wpływa szereg czynników psychofizycznych. Oczywiście, pierwszym ze sposobów na osiągnięcie orgazmu powinno być przede wszystkim poznanie mapy swojego ciała i znalezienie własnej drogi do rozkoszy.

Jak zapewnia Kamil Perończyk, psycholog zajmujący się seksualnością w krakowskiej Intima Clinic, już sama ta podróż może być dla kobiety czymś przyjemnym

Najczęściej jest to dla niej dowód potwierdzający wspólną bliskość i otwartość na swojego partnera. Bo przecież trzeba być z kimś naprawdę blisko, aby zwierzać mu się z tego typu problemów, a następnie wspólnie starać się szukać na nie rozwiązania.

Co innego, kiedy mimo starań, otwartości i ochoty na zbliżenia, twoja satysfakcja seksualna nie jest taka, jaką chciałabyś osiągać. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi. Wówczas warto zasięgnąć opinii endokrynologa, który pomoże nam ustalić, czy problem nie tkwi właśnie tutaj. Jeśli i w tej kwestii również wszystko jest w porządku, możesz, sprawdzić, czy problem nie tkwi w anatomami twoich miejsc intymnych. Pewne nieprawidłowości mogą być wrodzone lub pojawić się po porodach czy w okresie menopauzy. Istnieje wiele zabiegów ginekologii estetycznej, które mogą je poprawić, co w rezultacie wpłynie na znaczną poprawę twoich seksualnych doznań.

Zabieg obkurczania pochwy

Wiele kobiet po porodzie i w okresie menopauzy skarży się na mało satysfakcjonujące życie seksualne. Powodem może być spadek napięcia i rozluźnienie ścianek pochwy. Nie ulega wątpliwości, że im pochwa ciaśniejsza, tym na silniejsze doznania w trakcie współżycia może liczyć zarówno kobieta, jak i jej partner.

Dlatego coraz więcej pań decyduje się na zabieg obkurczania pochwy.

Do tego celu wykorzystywane są specjalne lasery ginekologiczne. Wyniki badań opublikowanych w 2012 r. w czasopiśmie medycznym „Journal of the Laser and Health Academy” potwierdzają, że aż 95 proc. kobiet po laseroterapii ma lepsze doznania seksualne. Lasery wysyłają wiązki fali świetlnej. Ich działanie mocno podgrzewa wewnętrzne warstwy tkanki. Umiejętne wywołanie odpowiedniej temperatury, tj. między 43-56 stopni Celsjusza, powoduje najbardziej optymalne obkurczanie już istniejących włókien kolagenu i elastyny. Możemy w ten sposób obkurczyć je nawet o 75 procent!  Co to daje? Zbiegi zastosowane na  śluzówkę pochwy powodują jej obkurczenie, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna i ciasna. Dzięki skracaniu się włókien, po zabiegu wyraźnie odczuwalna jest poprawa, jednak na pełne efekty związane z procesem neokolagenezy trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni. Zabieg jest mało inwazyjny i ogranicza się do naturalnej stymulacji organizmu

– tłumaczy dr Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic.

Dzięki temu pochwa staje się bardziej ciasna i elastyczna. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie pół godziny, nie pozostawia blizn i nie powoduje krwawienia. Dzięki temu okres rekonwalescencji ograniczony jest do niezbędnego minimum. Zaraz po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych zajęć, a do aktywności seksualnej już po dwóch tygodniach.

Zobacz także:

Waginoplastyka

Są jednak również kobiety, u których poporodowe uszkodzenie okolic intymnych było bardziej dotkliwe (np. doznały pęknięcia narządów rodnych). W ich przypadku łagodniejsze metody raczej niewiele będą w stanie zdziałać. Specjaliści skłaniają się w takich przypadkach ku waginoplastyce, a więc plastyce pochwy. Jest to zabieg chirurgiczny, bardziej inwazyjny, jednak w dalszym ciągu bardzo popularny i często wybierany przez kobiety. Jego idea polega na korygowaniu szerokości pochwy przy użyciu skalpela, w związku z czym pacjentka musi liczyć się z nieco dłuższą rekonwalescencją. Efekty są jednak zdecydowanie zadowalające.

Obkurczenie wejścia do pochwy

Nie tylko zbyt luźne ścianki pochwy mogą być przyczyną braku odczuwania przyjemności. Odpowiedzialne za to może być także rozluźnienie tkanek krocza. To kolejny problem okolic intymnych związany z wiekiem, przebytymi operacjami i porodami. Podczas porodu często dochodzi do uszkodzenia krocza i może powstać tzw. „efekt ziejącej pochwy”. Taki stan powoduje dodatkowo szybsze wysuszanie pochwy oraz powstawanie stanów zapalnych. Dlatego w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie pęknięcia krocza, warto jest wykonać nacięcie. Umożliwia ono późniejsze dokładne odtworzenie jego kształtu.

Obecnie skorygowanie rozluźnionych tkanek krocza możliwe jest dzięki specjalnym niciom. Zabieg, podobnie jak laseroterapia, jest nieinwazyjny, a polega na założeniu kilku specjalnych szwów w obrębie krocza. Wykorzystuje się do tego nici z haczykami ułożonymi w dwóch kierunkach. Są one wykonane z całkowicie bezpiecznego materiału, który nie powoduje podrażnień i rozpuszcza się po kilkunastu miesiącach od momentu umieszczenia w tkankach. Zabieg przeprowadza się w ciągu kilkudziesięciu minut, w znieczuleniu miejscowym, a efekt jest niemal natychmiastowy.

Perineoplastyka

Czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Bardziej inwazyjną metodą jest perineoplastyka. To zabieg, który polega na odbudowie prawidłowego wyglądu krocza poprzez operację chirurgiczną  Wówczas lekarz wycina nadmiar skóry i śluzówki, a następnie zszywa miejsce tak, żeby jak najprecyzyjniej odtworzyć prawidłową przestrzeń przedsionka pochwy oraz zbliżyć do siebie wargi sromowe. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym z użyciem wchłanialnych szwów i trwa do 60 minut. Zaraz po zabiegu Pacjentka może udać się do domu.

Laseroterapia na większe nawilżenie

Problem w odczuwaniu przyjemności może sprawiać również słabe nawilżenie, czyli tzw. atrofia. Spowodowana ona jest zbyt cienką błoną śluzową pochwy. Zabiegiem wpływającym na lepszy trofizm jest laseroterapia. Nie tylko obkurcza się w ten sposób pochwę, ale również pogrubia błonę śluzową.

Laseroterapia powoduje frakcjonowanie śluzówki pochwy, a więc kontrolowane odparowanie mikrokanalików z jej zewnętrznych warstw. Po takim zabiegu śluzówka zaczyna się odnawiać, czyli następuje jej widoczne pogrubienie. Jednocześnie pobudzana jest produkcja glikogenu, odpowiedzialnego za właściwe nawilżenie narządów płciowych. Nieprzyjemny świąd oraz suchość mijają, a kobieta zaczyna się czuć znacznie bardziej komfortowo. Laseroterapia jest więc jak najbardziej wskazana przy leczeniu atrofii pochwy.

Powiększenie punktu G

Osiąganie orgazmu może utrudniać także zbyt mały punkt G, czyli najwrażliwsza strefa erogenna kobiety znajdująca się na przedniej ścianie pochwy. O punkcie G słyszeli chyba wszyscy, jednak nie wszystkie kobiety są w stanie go zlokalizować. Jego stymulacja i pobudzenie są drogą do osiągnięcia orgazmu. Jeśli punkt jest wystarczająco uwypuklony, tym większa szansa na kontakt tego miejsca z członkiem, a więc na wielokrotne i intensywne pobudzanie tej strefy.

Jeśli punkt G jest trudny do zlokalizowania, można zdecydować się na zabieg jego tymczasowego powiększenia oraz ujędrnienia poprzez ostrzyknięcie tego obszaru preparatem kwasu hialuronowego. Substancja wypełni tkankę, uwydatni i ujędrnia ją, dzięki czemu będzie ona wrażliwsza na bodźce. Jest to procedura przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, która nie wymaga hospitalizacji. Dzięki temu opisywane miejsce stanie się bardziej wrażliwe na doznania erotyczne przez okres do około 1 roku. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Nic więc dziwnego, że zabieg powiększania punktu G staje się coraz bardziej popularny. Jego efekt można sprawdzić już po 4 godzinach

– tłumaczy dr Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic.

Clitoroplastyka

Orgazm łechtaczkowy to jedno z najsilniejszych doznań, jakich może doświadczyć kobieta. Dlatego niektóre panie decydują się na odsłonięcie łechtaczki w celu zwiększenia doznań seksualnych. Zabieg plastyki łechtaczki, czyli clitoroplastyka polega na chirurgicznym odsłonięciu zakrytej fałdami skórnymi górnej części łechtaczki.

Lekarz operujący redukuje napletek pacjentki, a więc drobny fałd skórny bezpośrednio otaczający łechtaczkę, tym samym delikatnie go odsłaniając. Zabieg polega na niewielkim nacięciu napletka od strony łechtaczki, usunięciu nadmiaru tkanki oraz ukształtowaniu ostatecznego wyglądu. Podczas zabiegu używa się lasera CO2 lub diatermii fal radiowych oraz bardzo cienkich rozpuszczalnych nici. Pacjentka odzyskuje całkowitą sprawność seksualną po ok. 4 tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest odpoczynek i spokojny tryb życia.

Dzięki rozwojowi ginekologii estetycznej poprawianie sfer intymnych jest praktycznie „na wyciągnięcie ręki”. Zabiegi są bardzo skuteczne i przynoszą radykalną odmianę w życiu seksualnym odpowiednio zdiagnozowanej i zakwalifikowanej pacjentki. Kobiety, które dawniej nie miały wpływu na poziom odczuwanej podczas zbliżeń przyjemności, dziś już łatwo mogą sobie pomóc. Ponieważ ginekologia estetyczna jest nową dziedziną medycyny, istotne jest, aby uważnie wybrać lekarza, do którego zwrócimy się o pomoc. Ważna jest jego znajomość tematu, doświadczenie, ale też dostępność i jakość sprzętu, którym wykonuje zabiegi.