OBEJRZYJ

Bang Gang

W latach 90. oczy całej Ameryki zwróciły się w stronę miasteczka Biarritz, w którym w bardzo zbliżonym czasie na syfilis zapadło około 200 nastolatków. Na problem znudzonych małomiasteczkowym życiem dzieciaków, którzy nie mają autorytetów w postaci swoich rodziców, a ekscytacji szukają w alkoholu, narkotykach i seksie oraz ogólnodostępnych filmach porno zwraca uwagę w swoim filmie reżyserka Eva Husson. Zgodnie z nurtem nowej francuskiej fali w kinie fabularnym, przerysowuje ona swoje postaci i jednocześnie stawia je w pozycji całkiem bezradnych. W centrum bang gangów znajdują się dwie przyjaciółki George i Laetlia, które jako jedne z pierwszych odczuwają skutki niczym nieograniczonych letnich imprez.

To produkcja ważna nie tylko dla rodziców nastolatków.

Carol

Doskonała, elektryzująca historia miłosna z lat 50. z genialnymi rolami Cate Blanchett i Rooney Mara. Blanchett wciela się w rolę dobrze sytuowanej Carol, femme fatale z Nowego Jorku, która wdaje się w romans z młodziutką Therese (Rooney Mara), sprzedawczynią ze sklepu z zabawkami. Ta relacja przypomina trochę związek modliszki – bywa niebezpieczna, a na pewno nie jest tolerowana społecznie. Kadry z „Carol” sprawiają jednak, że ta historia jest wyciszona i dość subtelna, a gra rozgrywa się na poziomie szczegółów.

Warto „zanurzyć się” w tę opowieść w czasie leniwego weekendu.

PRZECZYTAJ

Kiedy księżyc jest nisko, Nadia Hashimi

Świetna premiera książkowa, idealna na nadchodzący weekend i pierwsza tego typu dramatyczna historia o imigrantach. Kiedy w Afganistanie wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie, wiele szczęśliwych do tej pory rodzin zostaje brutalnie rozdzielonych. Dokładnie taka historia przytrafiła się Mahmudowi i jego żonie Fereibie, Mahmud zostaje zamordowany przez fundamentalistów, a Fereiba zostaje zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci i rusza w trudną podróż do Europy, do siostry w Anglii. Wiele trudów i rozpaczliwych sytuacji przypomina o trwającym cały czas dramacie uchodźców, który większości Europejczyków znany jest tylko z ekranów telewizorów.

Warto przeczytać i przez chwilę postawić się w podobnej sytuacji. Ta lektura otwiera oczy. 

POSŁUCHAJ

XX Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Już w ten weekend (12-13 marca) w stolicy rozpoczyna się kolejna edycja święta wszystkich melomanów.  W Warszawie, a nieco wcześniej w Krakowie rozpoczyna się Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który odbywa się nieprzerwanie od dwudziestu lat. Dyrektorem generalnym wydarzenia jest Elżbieta Penderecka. Na południu Polski Festiwal trwa od zeszłego weekendu, a koncertów będzie można słuchać do 25. marca. W centralnej części kraju melomani już zacierają ręce, ponieważ pierwszy, inauguracyjny koncert Orkiestry  Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, zaplanowano na sobotę, 12.marca. 

W ramach warszawskiej jubileuszowej 20. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, zaplanowanych jest 14 koncertów symfonicznych, 4 kameralne i 3 recitale fortepianowe.

Prawdziwa gratka dla wrażliwego ucha!

SPĘDŹ CZAS AKTYWNIE

RollerDisco

Jeśli macie ochotę na trochę ruchu w najbliższą sobotę, zajrzyjcie na otwarcie pierwszej profesjonalnej Wrotkarni w Warszawie. RollerDisco mieścić się będzie w specjalnie przygotowanym hangarze ozdobionym kolorowym graffiti, przy Połczyńskiej 115. Organizatorzy zapowiadają m.in. szalony taniec na wrotkach, a jeśli nie macie swojego sprzętu, na miejscu funkcjonować będzie wypożyczalnia. 

Polecamy tym, którzy na swoją parę wrotek z dzieciństwa patrzą z sentymentem oraz wszystkim, którzy mają jeszcze przed sobą pierwszy raz.