Niacynamid

Jeśli szukasz delikatniejszego zamiennika – niacynamid (czyli witamina B3) to idealna alternatywa. Podobnie jak witamina C, jest potężnym antyoksydantem – a więc skutecznie neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Niacynamid jest też silnym sojusznikiem w walce z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry – można go bardzo często spotkać w liniach kosmetycznych i profesjonalnych terapiach o działaniu rozjaśniającym. W przeciwieństwie do witaminy C, w znacznie mniejszym stopniu wchodzi w reakcje z innymi składnikami aktywnymi. Oznacza to, że można go łączyć z większą ilością kosmetyków, bez wysokiego ryzyka podrażnień (choć im mniej preparatów na raz, tym lepiej dla skóry). Do tego ma działanie seboregulujące (ogranicza wydzielanie łoju) i łagodzące, co czyni go idealnym towarzyszem dla cer problemowych i wrażliwych. Mimo wszystko, swoją przygodę z witaminą B3 zacznij od niższych stężeń – i zwiększaj je stopniowo.

Alfa-arbutyna

Jej właściwości w rozjaśnianiu i niwelowaniu przebarwień są znane od lat. Alfa-arbutyna to jeden z kluczowych składników profesjonalnych kuracji na plamy pigmentacyjne. Można ją znaleźć m.in. w składzie peelingów chemicznych Cosmelan i Dermamelan, uznawanych za najskuteczniejszy chemiczny sposób usuwania przebarwień. Alfa-arbutyna hamuje syntezę tyrozynazy, czyli enzymu odpowiadającego za produkcję melaniny (i tym samym za powstawanie przebarwień). Jednocześnie jest delikatniejsza od witaminy C, a jej stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem podrażnień. Najlepsze efekty daje w połączeniu z innymi składnikami o działaniu rozjaśniającym, np. z kwasem kojowym i azelainowym.

Winiferina

Pozyskiwana z soku winorośli winiferina to rewolucyjny składnik w walce z przebarwieniami. Świetnie radzi sobie z rozjaśnianiem plam pigmentacyjnych oraz blizn potrądzikowych. Według badań przeprowadzonych przez francuską marką Caudalie, która chętnie wykorzystuje ten składnik, winiferina działa nawet 60-krotnie skuteczniej niż witamina C. Szczególnie w połączeniu z innymi antyoksydantami, np. niacynamidem.

Kartenoidy

Kartenoidy to organiczne związki pozyskiwane z nagietka lekarskiego, dzikiej róży, dyni, czy marchwi. Podobnie jak witamina C, posiadają silne właściwości przeciwutleniające i pomagają rozjaśnić przebarwienia. Oprócz tego, działają przeciwzapalnie oraz zwiększają naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca i innych czynników środowiskowych. Jednak ich największą przewagą nad witaminą C jest wysoka stabilność. Kwas askorbinowy jest wrażliwy na działanie tlenu, przez co łatwo traci swoje właściwości. Kartenoidy są mniej podatne na utlenianie, dzięki czemu mogą zachować swoją skuteczność na dłużej.

Żeń-szeń indyjski

Jedną z kluczowych korzyści ze stosowania witaminy C, jest zwiększenie ochrony UV. Oczywiście witamina C sama w sobie nie działa jak filtr ochronny, jednak ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, zmniejsza szkodliwe działanie promieniowania słonecznego i minimalizuje spustoszenie, jakiego dokonuje ono w skórze. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie słońce odpowiada za stopniowe niszczenie kolagenu – i tym samym utratę jędrności. Eksperci coraz częściej wskazują jednak na nowe zagrożenie, jakim jest niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów i laptopów. Okazuje się, że działa ono na skórę podobnie jak promieniowanie UV. Żeń-szeń indyjski nie tylko skutecznie przed nim chroni, ale również podkręca odnowę komórkową, zapewniając skórze młodszy i bardziej promienny wygląd.