Kiedy Twoje koleżanki rozmawiają o olejowaniu włosów, Ty z niedowierzaniem kręcisz głową. Nie wyobrażasz sobie nakładania na skalp tłustych formuł, bo on sam (krótko po myciu) wytwarza ich aż nadto. Zamiast tego każdego wieczora szorujesz skórę coraz to mocniejszymi środkami. Oczywiście z nadzieją, że jutro nie będzie już takiej potrzeby i zamiast w łazience czas spędzisz na czytaniu książek lub oglądaniu seriali. Jeżeli utożsamiasz się z powyższym opisem, mamy złą i dobrą wiadomość. Ta gorsza?. Niestety przyczyn przetłuszczających się włosów może być co najmniej kilka, a jedną z nich są zwyczajnie uwarunkowania genetyczne. Jeśli jesteś posiadaczką tłustej cery, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiała częściej sięgać po szampon. A dobra? Znamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możesz znacznie polepszyć wygląd swojej fryzury (i zaoszczędzić mnóstwo czasu na ulubioną rozrywkę!). Na początek dowiedzmy się, czym spowodowane są szybko przetłuszczające się włosy.

Przetłuszczające się włosy — przyczyny

Załóżmy, że nadmiar sebum nie jest zapisany w Twoich genach. Być może źródła problemy należy upatrywać w... hormonach. Zaburzenia pracy gruczołów łojowych to nie tylko domena nastolatków. Mogą one wskazywać na problemy z tarczycą. W przypadku nasilonych objawów warto udać się do endokrynologa lub ginekologa. Inna możliwość to choroby skóry głowy. Dermatolog pomoże zdiagnozować między innymi łojotokowe zapalenie skóry. Powody mogą być też znacznie bardziej błahe: od kosmetyków wysuszających (lub wręcz przeciwnie — zbyt mocno nawilżających) skalp aż po powierzchowne mycie włosów

Sposoby na przetłuszczające się włosy 

Na pewno kojarzysz artykuły z serii: „robisz to źle!”. Teksty objaśniające nam błędy, jakie popełniamy w najprostszych codziennych czynnościach, zalały ostatnio internet. Nie możemy obiecać, że tu nie pojawią się podobne sformułowania, ale poza nimi znajdziesz też 3 kosmetyczne rekomendacje z oferty marki Hairlust. Przyznamy, że duńska marka jest już nam dobrze znana ze świetnych składów i przyciągającego spojrzenia designu. Czym organiczne formuły (bez silikonu, sls i siarczanów) zaskoczyły nas tym razem? Przekonaj się sama!

1. Dobrze dobrane szampon i odżywka

Jak już wspomniałyśmy Hairlust to specjaliści w dziedzinie świadomej pielęgnacji. Jeden z ich bestsellerów to zestaw, w skład którego wchodzą naturalny szampon i odżywka do włosów Hairlust. Niech Was nie zmyli opis produktów na stronie – te wyjątkowe formuły sprawdzą się nie tylko w przypadku włosów zniszczonych  i suchych. Szampon zawiera Maris Sal, czyli sól pochodzącą z Morza Martwego. Ten naturalny środek skutecznie usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczenia i pozostałości produktów kosmetycznych. Nawet w przypadku tłustych włosów nie powinnyśmy zapominać o nawilżaniu. Kluczowy jest jednak dobór lekkich składników, które jednocześnie odżywią włosy, ale nie obciążą ich u nasady. Hairlust połączyło ze sobą organiczny aloes, ekstrakty z mango i borówki. Często zdarza się, że przetłuszczający się skalp idzie w parze ze zniszczonymi końcówkami. Rozwiązaniem jest regenerująca odżywka z wegańskimi mikroproteinami i olejkiem z granatu. Razem odbudowują strukturę włosów i chronią je przed promieniami UV. 

Zobacz także:

2. Peeling do skóry głowy

Drugi specyfik to naturalny peeling do skóry głowy Hairlust. To szczególnie istotny krok pielęgnacyjnej rutyny, jeśli zmagasz się z szybką utratą świeżości. Peeling jest bogaty w roślinne składniki o działaniu oczyszczającym. Ziarna z pestek moreli i wyciąg z owsa usuwają ze skóry minerały twardej wody, nadmiar sebum i łuszczący się naskórek. W efekcie włosy stają się miękkie, bardziej sprężyste i zdrowe.

3. Szczotka do przetłuszczających się włosów

Nie od dziś wiemy, że podstawą zdrowych włosów jest... czysta szczotka. Warto pamiętać, by regularnie myć ją przy pomocy szamponu lub sody oczyszczonej. Jednak aby efekty były jeszcze lepsze, kosmetyczkę warto uzupełnić o jeszcze jeden gadżet. Szczotka do masażu skóry głowy Hairlust. ma elastyczne włosie silikonowe o działaniu złuszczającym i stymulującym skórę głowy. Nawet krótki masaż jest sposobem na relaks i dokładne oczyszczenie skalpu. Nasza wskazówka? Używaj jej w duecie z peelingiem do skóry głowy, aby jeszcze efektywniej walczyć z przetłuszczaniem, łupieżem i utratą witalności.

4. Właściwe mycie włosów 

Kiedy nasza łazienkowa półka jest już wypełniona właściwymi produktami, pora na weryfikację naszych pielęgnacyjnych nawyków. Być może zdziwi Cię fakt, że nawet przetłuszczające się włosy nie powinny być myte codziennie. Częste kąpiele stymulują skórę głowy do odbudowy naturalnego filmu ochronnego, który nam objawia się pod postacią tłustych kosmyków. Dotyczy to przede wszystkim kosmetyków z silnymi detergentami czy silikonem. Szampony i odżywki Hairlust jak najbardziej nadają się do codziennego stosowania. Pamiętaj jednak, że w przypadku tak częstego mycia wystarczy zastosować szampon jeden raz. Równie istotna jest sama technika. Pianę należy wmasować opuszkami palców u nasady włosów. Nie pocieraj o siebie włosów na całej długości, bo może prowadzić to do powstawania kołtunów i trudności z rozczesywaniem.

5. Zdrowa dieta

Na koniec przenosimy się z łazienki do kuchni. Przy włosach z tendencją do przetłuszczania powinniśmy jeść jak najwięcej produktów bogatych w minerały, kwasy omega-3, witaminy z grupy B, C i E. Odnajdziesz je między innymi w owsie, rybach, oliwkach oraz wielu warzywach i owocach. Dobrą decyzją będzie rezygnacja z niezdrowych przekąsek na rzecz, chociażby pestek czy orzechów. Ewentualne niedobory możesz sprawdzić poprzez badania laboratoryjne, a następnie udać się do dietetyka lub wdrożyć dobraną przez lekarza suplementację.