Wyprawka 300 plus: czy będzie w 2019?

Wyprawka 300 plus na artykuły szkolne dla dziecka to nowy program rządowy pod hasłem "Dobry start", który po raz pierwszy został wprowadzony w 2018 roku. Rodzice chętnie skorzystali z propozycji dodatkowych 300 zł., bo jak wiemy organizacja wyprawki szkolnej dla dziecka pochłania dużą część domowego budżetu. Wydatki na wyprawkę są jeszcze większe, kiedy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska, na czwartkowej konferencji zapewniła, że program 300 plus będzie kontynuowany, zarówno w 2019 roku, jak i w kolejnych latach. "To świadczenie - to wyraźnie podkreślam - mocno się wpisało w naszą politykę rodzinną. Jest świadczeniem, które będzie kontynuowane również w 2019 r. i na pewno w kolejnych latach, bo przecież tak długo, jak dzieci się uczą, te wydatki są zawsze istotne, spore, a powszechność tego świadczenia pokazuje, że to dla rodziców ważne wsparcie."

Minister Rafalska podkreśliła, jak ważny jest program "Dobry start", z którego w tym roku skorzystało kilka milionów polskich uczniów: "2018 rok to był kolejny rok, w którym wprowadzono kolejny element świadczeń rodzinnych, a więc "Dobry Start". To wyprawka szkolna, z której skorzysta w 2018 r. 4,5 mln polskich uczniów. Finansowanie na poziomie 1 mld 440 mln zł. To duże wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zawsze wtedy mają zwiększone wydatki."

300 plus: szczegóły programu

Wyprawka 300 plus to nowy rządowy program wsparcia rodzin. W tym roku rodzice dzieci w wieku szkolnym mogli od 1 lipca składać wnioski o wyprawkę 300 plus, za które mogli chociaż częściowo kupić podręczniki i artykuły szkolne. Rodzice, którzy chcieli otrzymać wyprawkę 300 plus, musieli złożyć wniosek w terminie od 1 lipca do końca listopada. Po tym czasie nie było możliwości otrzymania pieniędzy z programu "Dobry start". 

Wniosek o 300 plus można było składać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Minister Rafalska poinformowała, że ponad 50% wniosków o to świadczenie zostało złożone online.

Przypomnijmy, że wyprawka 300 zł. na dziecko była przyznawana bez żadnego kryterium dochodowego, tak więc, każdy, kto złożył wniosek o to świadczenie mógł je otrzymać.

300 plus nie pokryło wydatków na wyprawkę

Z przeprowadzonego niedawno sondażu na zlecenie CBOS wynika, że 300 plus nie pokryło wydatków na wyprawkę szkolną dla dziecka. Z badania wyszło, że polska rodzina wydała średnio 1051 zł. na wydatki szkolne, to jest o 48 zł. więcej niż w ubiegłym roku. Brane były pod uwagę wydatki związane z zakupem podręczników, przyborów szkolnych, mundurków, opłat za internat, czy opłat związanych z ubezpieczeniem.

Oczywiście wydatki przeznaczone na edukację zależą od liczby uczniów w rodzinie. Jak pokazuje ostatni sondaż CBOS, w przypadku rodzin z jednym dzieckiem, wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły średnio 742 zł, dla dwojga uczniów, był to średni koszt 1255 zł, a przy trójce dzieci - 1935 zł.

Tylko 5% rodzin zmieściło się w wydatkach do 300 zł, czyli tyle, ile oferował program 300 plus. Jak pokazują badania 24% rodzin w Polsce wydało od 301 do 500 zł., 20% rodzin -  501 do 800 zł., 21% wydało od 801 do 1000 zł, a powyżej 1500 zł - 14% rodzin.

Czy te statystyki sprawią, że rząd w przyszłym roku pomyśli o zwiększeniu kwoty na wyprawkę szkolną?

Jakie plany na przyszłość ma nasz rząd?

Minister Elżbieta Rafalska na ostatniej konferencji zdradziła, że rząd chce poprawić również dzietność polskich rodzin. "Jeżeli chcemy poprawić dzietność rodzin, to nie tylko transfer świadczeń rodzinnych jest istotny, ale też całe otoczenie, które pozwala rodzinom na godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych - tu mamy program "Maluch plus". Ten "plus" jest istotny, bo w 2018 r. i w 2019 r. wydatki na ten program wzrosły trzykrotnie, z 150 mln do 450 mln zł".

Niestety już wiadomo, że będą opóźnienia w programie Mama plus. Początkowo start programu był zaplanowany na 1 stycznia 2019, teraz realnym terminem jest 1 marca 2019.

Minister przypomina rodzicom o Karcie Dużej Rodziny, z której korzysta coraz więcej rodzin. "Mamy też Kartę Dużej Rodziny w wersji mobilnej, absolutnie nowoczesnej, z geolokacją. Mamy tu rosnąca liczbę korzystających z Karty Dużej Rodziny. Jest tych beneficjentów 2 miliony" - dodaje minister Rafalska.

A Wy skorzystaliście z programu rządowego wyprawka 300 plus?