Oto kilka sprawdzonych rad, jak – nie rezygnując z zimowych przyjemności – sprawić, aby malucha nie dopadła grypa ani przeziębienie.

Karm na zdrowie

Witamina C i wapń – to dzięki nim organizm nie podda się łatwo. Podawaj dziecku preparaty z tymi składnikami, a także bogate w nie potrawy: mleko, sery, natkę z pietruszki, kapustę kiszoną czy cytrusy. W walce z przeziębieniem przydatne są też cebula i czosnek – bo mają właściwości bakteriobójcze. Spróbuj malca namówić na łyk syropu (z cukru i posiekanej cebuli) lub mleko ugotowane z ząbkiem czosnku. Nie zapominajcie też o rosole – od wieków wiadomo, że stawia na nogi zagrypionych. Taka zupa nie tylko wzmacnia, rozgrzewa, ale także ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.

Wyciśnij siódme poty

Wiele osób jest przekonanych, że lekarstwem na wszelkie choroby jest wypocenie się. I choć ta teoria nie zawsze się sprawadza, w przypadku grypy jest w 100 proc. skuteczna. Przygotuj malcowi ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego albo sosnowego. Potem nasmaruj mu stopy i piersi rozgrzewającą maścią (np. Pulmex, Rub– Arom, Wick) i podaj coś ciepłego do picia – herbatę z sokiem malinowym, kwiat lipy albo mleko z masłem i miodem. Po takim napoju na dobranoc, maluch powinien poleżeć pod ciepłą kołdrą. Gdy się spoci, zmień mu piżamkę na świeżą.

Zadbaj o zdrowe powietrze

Zanim ułożysz malca do snu, wywietrz dobrze jego sypialnię. Jeśli w pokoju będzie za sucho i zbyt duszno, to dziecko nie będzie mogło spokojnie zasnąć. Wyschnie mu śluzowka w gardle i w nosie, a to nie tylko sprawi, że będzie czuł się niekomfortowo, ale także pomoże chorobie łatwiej się rozwijać. Dlatego dbaj o nawilżanie powietrza w pokoju malca.