Skąd biorą się cienie pod oczami?

Cienie i "worki" pod oczami mają mnóstwo przyczyn. Począwszy od genetycznych, gdzie zasinienia wynikają z budowy twarzy i struktury skóry wokół oczu, przy której widoczne są żyłki i naczynia włosowate. Kolejną z przyczyn powstawania cieni pod oczami, jest niewłaściwy tryb życia, czyli zbyt mała ilość snu, picie małych ilości płynów, palenie papierosów, czy nadużywanie alkoholu. W końcu, cienie pod oczami mogą być wynikiem zaniedbań w pielęgnacji, jak również są naturalnym etapem starzenia się skóry: staje się ona cieńsza, więc naczynia krwionośne zaczynają być bardziej widoczne, zanika też warstwa tłuszczu, obszar staje się wklęsły i inaczej odbija światło. Cienie pod oczami mogą też wskazywać na obecność chorób, dlatego jeśli pojawiły się nagle i towarzyszą im inne dolegliwości, warto skonsultować sprawę z lekarzem. Mamy jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by ekspresowo pozbyć się cieni pod oczami po nieprzespanej nocy.

1. Sposób na cienie pod oczami: witamina C

Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu "pajączków". Dieta bogata w witaminę C jest bardzo ważna, ale aplikowanie serum z jej zawartością bezpośrednio na skórę pod oczami to również dobry trop. Witamina C oprócz wzmacniania naczyń krwionośnych, pomaga w zwalczaniu przebarwień, oraz rozjaśnia i odświeża koloryt skóry. Oprócz tego, jest świetnym antyoksydantem - przeciwdziała starzeniu się skóry, co jest szczególnie widoczne w okolicach oczu, gdzie jest ona wyjątkowo delikatna. Serum z witaminą C należy wybierać tak, aby było przystosowane do skóry w okół oczu, to znaczy nie miało zbyt ciężkiej konsystencji i nie zawierało alergenów, zwłaszcza sztucznych kompozycji zapachowych. 

2. Sposób na cienie pod oczami: chłodzący masaż

Nieestetyczne "worki" pod oczami to często wynik zastoju limfy i związanej z nim opuchlizny. To bardzo częsta przypadłość, szczególnie po nieprzespanej nocy, lub zakrapianej imprezie. Aby pomóc skórze zwalczyć opuchliznę, najlepiej wykonać masaż chłodząco-drenujący. Idealnym narzędziem do tego będzie kamienny roller (warto włożyć go na 15 minut do lodówki). Delikatne rolowanie skóry w okół oczu, od nasady nosa w kierunku skroni, a następnie po łukach brwiowych, również kończąc na skroniach, pomoże odprowadzić nadmiar limfy. Domową alternatywą masażu kamiennym wałkiem, jest "okład" na oczy ze schłodzonych łyżek. 

3. Sposób na cienie pod oczami: korektor

Czasem wszystkie sposoby zawodzą, bo cienie pod oczami mamy w genach i to po prostu "taka uroda". Nie pozostaje wtedy nic innego, jak zaakceptowanie tego faktu i rozejrzenie się za dobrym korektorem, który ukryje zasinienie i rozświetli spojrzenie. Całe szczęście, takich produktów jest mnóstwo! Najważniejsze, to dobrać poziom krycia - nie ma potrzeby obciążania delikatnej skóry w okół oczu ciężką formułą, jeśli cienie pod oczami nie są bardzo intensywne. Kluczowa jest również technika nakładania korektora: przeciągamy korektor od skóry pod oczami w kierunku nosa i kości policzkowej, tworząc "trójkąt". Oczywiście, granica między korektorem a podkładem musi być niewidoczna, aby uniknąć karykaturalnego efektu. Jeśli cienie są po prostu efektem budowy i osadzenia gałek ocznych, warto wybierać produkty z zawartością rozświetlających drobinek, które optycznie "uwypuklą" obszar pod oczami.