Jak starzeją się włosy?

Upływający czas nie oszczędza włosów, a ich siwienie nie jest jedynym tego skutkiem. Wraz z wiekiem, kosmyki stają się słabsze nie tylko ze względu na mniej intensywną pracę mieszków włosowych, ale i większą podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Oprócz zmniejszenia się gęstości fryzury, zauważyć możemy też między innymi większą suchość i łamliwość włosów.

Starzenie się włosów często może objawiać się w postaci zmiany średnicy  i zmiany właściwości strukturalnych włosa, to znaczy jego podatności na rozciąganie, zginanie oraz zmniejszoną elastycznością. Wpływ na starzenie się włosów, co jest widoczne w utracie ich gęstości, ma nie tylko praca hormonów, ale także dieta, choroby, stres, jak również przyjmowane leki czy nieodpowiednia pielęgnacja, a nawet zwyczaje stylizacyjne negatywnie wpływające na kondycję włosów, na przykład ciasne upięcia. Z wiekiem włosy tracą także połysk, stają się bardziej szorstkie i suche. Jest to ściśle związane z aktywnością produkcji sebum poprzez gruczoły łojowe. - tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii

Co możemy więc zrobić, aby zatrzymać młodość kosmyków na dłużej? Specjaliści radzą, aby przede wszystkim postawić na odpowiednią pielęgnację nie tylko włosów, ale i skóry głowy. Regularne peelingi i masaże skalpu będą nie tylko dokładnie oczyszczać ten obszar, ale też pobudzać mikrokrążenie i znaczenie lepiej odżywiać cebulki włosa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które można wykorzystać do tego typu zabiegów, jednak należy pamiętać (zwłaszcza w przypadku skóry dojrzałej), że produkt musi być łagodny, aby nie podrażnić delikatnego i nierzadko przesuszonego skalpu. My polecamy Kerastase FUSIO-SCRUB dla skóry wrażliwej z olejem jojoba i witaminą B5:

Zobacz też: Jak zatrzymać wypadanie włosów? - 5 profesjonalnych kosmetyków do stosowania w domu

Co na starzenie się włosów?

To jak starzeją się nasze włosy mamy zapisane w genach. Choć nie jesteśmy w stanie tego zmienić, możemy pomóc włosom odzyskać dawny blask i sprężystość. 

Pomóc w pielęgnacji i regeneracji włosów, gdy zauważamy pierwsze oznaki ich starzenia, może stosowanie produktów z siarczanem cholesterolu, ceramidami i kwasami tłuszczowymi. - przekonuje Anna Mackojć

Wybierając odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji warto więc zwrócić uwagę na ich skład: powinny być bogate w witaminy, humektanty i ceramidy, jak na przykład produkty z linii Densifique od Kerastase. Zawierają one nawilżający kwas hialuronowy, ceramidy, a także gluko-peptyd, który wnika wgłąb włosa i naprawia jego strukturę. 

Dlaczego włosy siwieją?

Proces ten związany jest z funkcjonowaniem komórek macierzystych, odpowiedzialnych za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Zapas pigmentu wraz z upływem czasu wyczerpuje się na zawsze, w efekcie włosy stają się siwe. Siwienie włosów jest naturalną cechą związaną z wiekiem i skorelowaną z chronologicznym starzeniem się włosów, ale także może być efektem silnego stresu, co potwierdzili niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie. - tłumaczy ekspertka z Instytutu Trychologii

Eksperci zwracają uwagę na to, że dużą rolę w procesie starzenia się włosa odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV. Fotostarzenie kosmyków prowadzi do ich osłabienia i większej łamliwości, dlatego regularnie (nie tylko podczas plażowania!) powinniśmy stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci mgiełek, lub serum z filtrem SPF.