Śmiech nas odpręża

Badania pokazują, że nasz sposób myślenia przekłada się na samopoczucie – i na odwrót. Tę relację między umysłem a ciałem,  między psychiką a odpornością nazywamy psychoneuroimmunologią. Hormony uwalniające się podczas śmiechu rozluźniają nas i dodają  energii. Porzucamy na chwilę wszelkie zmartwienia i odczuwamy ulgę. Roześmiane ciało jest spokojne, a umysł odprężony. Głęboki oddech sprawia, że na moment osiągamy błogi stan relaksu i niezwykły spokój.

Śmiech rozładowuje stres

Śmiech to szansa na wytchnienie i oderwanie się od zabieganej, pełnej trosk codzienności. Natychmiast rozluźnia i pomaga spojrzeć z innej perspektywy na kłopoty. Powstrzymuje produkcję hormonu stresu, a pobudza wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia. Kiedy więc śmiejemy się regularnie, mamy więcej odwagi, chętniej podejmujemy ryzyko, a także przestajemy bać się konfliktów. To nie wszystko – śmiech poprawia pamięć, a także dodaje życiowej energii.

Śmiech nas łączy

Śmiech jest jak papierek lakmusowy, który natychmiast pokazuje, że tak naprawdę w środku wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy śmieją się przecież podobnie. Zbliża ludzi, wzmacnia ich wzajemne zaufanie i otwartość w grupach. Po kilku minutach wspólnego chichotu jesteśmy tak rozluźnieni, że łatwiej nam spojrzeć na różne historie z perspektywy innych ludzi. Kiedy śmiech pozbawia nas codziennej kontroli, umiemy spojrzeć na świat szerzej. Radość tworzy społeczności i wzmacnia więzi, których dziś coraz bardziej nam brakuje. Każdy z nas potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Jesteśmy istotami społecznymi i nie umiemy funkcjonować całkowicie w pojedynkę. To nie muszą być związki na całe życie, wystarczą wspólne przeżycia, najlepiej chwile radości. Śmiech pozwala bowiem przełamać lody i poznawać nowych ludzi. Zabawne sytuacje mogą sprawić, że zagadniemy człowieka, z którym się uśmialiśmy. Może być z tego minutowa radość, a może dłuższa podróż za jeden uśmiech.

Chcesz poznać mity na temat śmiechu i razem z nami je obalić? Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu To Twój Moment. Znajdziesz tam kilka prostych lekcji jak częściej się śmiać i dlaczego to takie ważne!